chinski alfabet z tlumaczeniem na polski, chinski alfabet, tlumaczenia chinskiego

Chiński alfabet z tłumaczeniem na polski

Edukacja

chinski alfabet z tlumaczeniem na polski, chinski alfabet, tlumaczenia chinskiego

Marzy Ci się, aby pewnego dnia biegle posługiwać się językiem chińskim? Cecelia Ahern napisała: „wszyscy musimy mieć jakieś marzenia i nadzieję, że możemy osiągnąć coś więcej niż mamy”. Mimo tego boisz się, iż możesz sobie nie poradzić? Richard Branson twierdzi: „jeśli Twoje marzenia Cię nie przerażają, to znaczy, że są za małe”. Posłuchaj też rady Beara Gryllsa – „jeśli swych marzeń nie starasz się zrealizować, podejmując konkretne działania, to zawsze pozostaną one tylko życzeniami. W życiu trzeba umieć samemu rozpalić sobie żar”. Jedno jest pewne – pora wziąć się do nauki. Na początek niech pójdzie chiński alfabet z tłumaczeniem na polski. Pismo chińskie różni się od alfabetu łacińskiego. Zanim nauczysz się pierwszego wyrazu – zapisywać go, wymawiać i czytać – minie trochę czasu. Dobrze już teraz pomyśleć o nauczycielu czy szkole języka.

Język chiński czy mandaryński?

Tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak język chiński. Są za to języki chińskiej. Jest to grupa spokrewnionych ze sobą języków chińsko-tybetańskich. Kiedy zajrzysz na stronę Ethnologue przekonasz się, że wyróżniono tam aż kilkanaście języków chińskich. Warto w tym miejscu dodać, że mandaryński chiński to 2. najczęściej używany język na naszej planecie – posługuje się nim około 1,120 mld ludzi. W 2020 roku pod względem ogólnej liczny użytkowników na świecie wyprzedził go tylko angielski (1,268 mld).

Jakie są języki chińskie? Sprawdź! Oto przykładowy podział zaproponowany przez PWN.

  • Języki mandaryńskie – wliczane są tutaj pekiński oraz nankiński.
  • Języki wu – znajduje się tu również szanghajski.
  • Języki min – włącznie z fujiańskim.
  • Języki yue – zalicza się tutaj język kantoński.

Polecane dla Ciebie:

Chiński alfabet z tłumaczeniem na polski

Co powinieneś wiedzieć o chińskim alfabecie? Na początek podstawy podstaw. Weź sobie do serca naszą radę – dawkuj język ten powoli, z umiarem i w niezbyt dużych ilościach. Dlaczego? Abyś zbyt szybko się nie chciał poddać. W tym przypadku niemal wszystko będzie inne. Poczujesz się jak dziecko, które uczy się stawiać pierwsze kroki i wymawiać pierwsze słowo. Uzbrój się w cierpliwość. Bądź regularny, chłoń, ile się da, ale nie oceniaj siebie zbyt surowo. Jeżeli wytrwasz, gwarantujemy Ci, że zgłębisz nie tylko pismo chińskie, ale po jakimś czasie zaczniesz mówić.

  • Pismo chińskie zazwyczaj nie oddaje różnic w wymowie – chodzi tutaj o różne tony tej samej sylaby.
  • Standardowy język chiński określany również standardowym językiem mandaryńskim. Jest to oficjalny język Chińskiej Republiki Ludowej.
  • Pismo chińskie jest pismem sylabowym.
  • Jest to także pismo ideograficzno-fonetyczne.
  • Powstało około 8 tysięcy lat temu.
  • W piśmie chińskim większość znaków ma różne znaczenie jak wyraz, morfem.
  • Trzeba podkreślić, że pismo chińskie to system otwarty. Co to oznacza? Cały czas powstają nowe znaki.
  • Charakterystyczne dla niego jest to, że nie ma jednego głównego uporządkowania, co jest typowe dla alfabetów.

A ile znaków trzeba znać, aby nie być analfabetą?

Do języków chińskich trzeba podejść z dużą dawką cierpliwości. Virginia Cleo Andrews powiedziała kiedyś takie mądre słowa „żeby osiągnąć cokolwiek, trzeba po prostu mieć w sobie dużo odwagi, samozaparcia i wytrwałości. Trzeba umieć poświęcić się realizacji swoich marzeń”. A teraz przyjrzyjmy się kilku faktom. Pismo chińskie składa się z około 50 tysięcy znaków. Dużo? Bardzo dużo? Rzeczywiście, ale spokojnie! Do codziennego użytku wystarczy Ci znajomość około 5 – 6 tysięcy z nich. Jak ktoś kiedyś podliczył – aż 95% treści literatury popularnej i pracy codziennej napisano przy użyciu tej liczby znaków. Na pewno Ci lepiej, prawda? Tyle jesteś w stanie sobie teraz wyobrazić. Kiedy nauczysz się ich będziesz mógł biegle czytać i pisać. Jest jeszcze jedna sprawa, która na pewno Cię zainteresuje. Wyliczono również, że aby nie być uznanym za analfabetę w Chinach należy poznać 2 tysiące znaków. Nadal czujesz się przerażony? Mamy dla Ciebie radę zaczerpniętą od wielu bardzo mądrych osób, które doszły na sam szczyt w swoich dziedzinach. Jak ona brzmi? Rozłóż naukę języka chińskiego na raty. Nie patrz z przerażeniem na 50 tysięcy znaków jako zbiór tak ogromny, że dla Ciebie niemożliwy do ogarnięcia. Kiedy podzielisz wszystko na małe części, które będziesz poznawał każdego dnia – od razu poczujesz się lepiej i zrozumiesz, że wszystko da się zrobić, o ile nie będziesz chciał od razu zjeść całego ciastka.

Chiński alfabet – nauka chińskiego

Twoim językiem ojczystym jest język polski. Na pewno nawet na początku Twojej przygody z chińskim dostrzegasz różnice między tymi dwoma językami. Być może momentami myślisz, że przepaść jest zbyt duża i nie podołasz. Obawiasz się też porażki – podejmiesz próbę, ale okaże się, że jest to za trudne i niewykonalne dla Ciebie. Rozumiemy wszystkie Twoje obawy. Uwierz nam, to zupełnie naturalne. Nie karm się jednak tymi lękami. Zamiast tego motywuj siebie każdego dnia. Sam siebie wspieraj w nauce tego jednego z najtrudniejszych języków na świecie. Pomyśl jednak o nauce języka chińskiego w ten sposób – skoro istnieje on od tak dawna musi kryć się w nim logika. Do tego zobacz – wśród Chińczyków są osoby na różnym poziomie możliwości językowych. Każde dziecko w Chinach tak samo uczy się po kolei znaków chińskich. Cztery tony sprawiają, że wymowa nawet dla native speakerów może być czasem wyzwaniem. Miej też na uwadze, że dialekty dokładają jeszcze komplikacji i może zdarzyć się tak, że mieszkańcy Chin władający inną odmianą chińskiego mogą się nie zrozumieć…

Jak się uczyć języka chińskiego, aby zacząć mówić, pisać i czytać?

  • Najlepiej uczyć się chińskiego z pomocą lektora i native speakera chińskiego. Uwaga – obaj powinni mieć dobre podstawy pedagogiczne, aby już od pierwszej lekcji nie nabywać żadnych złych nawyków.
  • Nie zapomnij, że język chiński to tak naprawdę języki chińskie. Zapewne wybierasz odmianę mandaryńską. Zachęcamy Cię jednak do zastanowienia się, czego chcesz się uczyć i co da Ci później największe możliwości. Szczególnie jeśli chcesz nauczyć się tego języka obcego, aby później studiować w Chinach czy współpracować z jakąś chińską firmą.
  • Podziel naukę chińskiego na działy: wymowa, pisanie i czytanie.
  • Poświęć dużo czasu na poznanie chińskich znaków.
  • Kup porządny słownik, zaopatrz się w dobry podręcznik do nauki na przykład języka mandaryńskiego.
  • Zapisz się na kurs języka chińskiego. Zanim jednak zapłacisz czesne, sprawdź szkołę! Poczytaj opinie w sieci, popytaj wśród znajomych. Dobrze też najpierw pójść na lekcję „próbną” – dzięki temu przekonasz się czy podoba Ci się styl prowadzenia zajęć, poziom lekcji, ich kreatywność czy sam nauczyciel.
Oceń wpis!
[Ocen: 4 Średnia: 4]