Czy język czeski jest trudny?

Edukacja

Nauka języków obcych to bardzo pożyteczna aktywność. Dzięki językom obcym, wiele życiowych sytuacji staje się łatwiejsze. Podróżowanie, studia za granicą czy praca, przebiegają sprawniej i przynoszą więcej satysfakcji. Jakich języków uczą się Polacy? Najpopularniejszym językiem jest angielski. Jego wszechobecność i uniwersalność to główny powód podjęcia nauki. Polacy chętnie uczą się też niemieckiego, francuskiego, włoskiego czy hiszpańskiego. A czy można mieć korzyści ze znajomości języka czeskiego? Czy język czeski jest trudny? Wiele słów przypomina polskie. Znajdują się wśród nich tzw. false friends – mimo podobnego brzmienia, znaczenie jest zupełnie inne. Czesi to nasi bliscy sąsiedzi, graniczymy z Czechami na południu. Polacy chętnie odwiedzają czeski Cieszyn, Pragę czy Ostrawę. Wielu decyduje się na pracę w Czechach. Wtedy znajomość czeskiego ma swoje uzasadnienie. Warto dowiedzieć się więcej o języku czeskim, aby przekonać się czy czeski jest trudny.

Język czeski – to warto wiedzieć

Czeski to język z grupy zachodniosłowiańskiej, stanowiącej część rodziny indoeuropejskiej. Najbliżej spokrewniony jest ze słowackim, a w dalszej kolejności również z polskim, kaszubskim oraz łużyckimi. Jak bardzo jest popularny? W języku czeskim mówi około 11,5 mln osób. Zajmuje 73 miejsce w rankingu najpopularniejszych języków świata.

Czeszczyzna należy do języków fleksyjnych. Charakteryzuje się rozbudowaną deklinacja i koniugacją. Czeski korzysta z alfabetu łacińskiego, wzbogacone o znaki diakrytyczne. Dynamiczny akcent w czeskim przypada na pierwszą sylabę.  Wyróżnia się cztery główne grupy dialektalne – czeską, środkowomorawską (hanacką), wschodniomorawską (morawskosłowacką) oraz śląską. Jest to język urzędowy Czech oraz jeden z urzędowych w Unii Europejskiej. Regulacją zajmuje się Instytut Języka Czeskiego Akademii Nauk Republiki Czeskiej.

Koniecznie sprawdź: Jak przygotować tekst do tłumaczenia?

Kiedy przydaje się język czeski?

Język czeski może byc przydatny, gdy zamierzamy podróżować po Czechach. Piękne zabytki, stare miasta, dobre piwo i mili ludzie, przyciągają co roku wieleset tysięcy turystów. Podróżowanie po Czechach będzie o wiele przyjemniejsze, gdy czeski będzie opanowany w stopniu przynajmniej komunikatywnym.

Studia lub praca w Czechach to kolejna możliwość, która powinna skłonić do nauki czeskiego. Edukacja i kariera dają więcej satysfakcji, gdy używa się czeskiego. Poważne stanowisko w czeskiej firmie czy negocjacje z kontrahentami są skuteczniejsze przy wykorzystaniu czeskiego.

Czy język czeski jest trudny? Jest trochę podobny do polskiego. Dlatego wiele osób sądzi, że nie jest to trudny język. Przynajmniej na początku edukacji. To wrażenie wywołuje podobne do polskiego brzmienie wyrazów. Niektórzy twierdzą, że czeski jest śmieszny. Rzeczywiście istnieją wyrazy, które brzmią nieco jak parodia polskich słów.

Tłumaczenia w języku czeskim to kolejny powód do nauki. Coraz więcej przedsiębiorstw współpracuje na linii Polska-Czechy. Dlatego zapotrzebowanie na tłumaczenia w języku czeskim wzrasta.Zawód tłumacza języka czeskiego może być ciekawą alternatywą dla tłumaczeń angielskiego czy niemieckiego. Konkurencja wśród tłumaczy czeskiego jest o wiele niższa niż w przypadku wcześniej wymienionych języków.

Ciekawy artykuł: Jak tłumaczyć imiona typowo polskie?

Jak uczyć się czeskiego?

Istnieje wiele metod, które pozwolą przyswoić język czeski. Dla osób zdyscyplinowanych, samodzielna nauka może być dobrym początkiem do poznania czeskiego. Materiały edukacyjne są dostępne w większości księgarni. Słowniki, podręczniki do nauki czeskiego, rozmówki. Taka literatura pozwoli na naukę czeskiego.

Kursy językowe to kolejny sposób na naukę czeskiego. Szkoły językowe coraz częściej wprowadzają czeski do swojej oferty. Dobrze, gdy zajęcia prowadzone są przez native speakerów. Tacy nauczyciele to najlepszy sposób na szybką i intensywną naukę. Warto sprawdzić, czy szkoła językowa prowadzi egzaminy. uzyskanie certyfikatu czy dyplomu ukończenia kursu to mierzalne oświadczenie. Przyda się podczas poszukiwania pracy czy kontynuowania edukacji za granicą.

Kursy online to alternatywa dla wiecznie zajętych. Kurs czeskiego online można przechodzić o dowolnej porze dnia i praktycznie wszędzie (często wystarcza smartphone z podłączeniem do internetu). Kursy online powinny motywować ucznia oraz wpływać na wiele obszarów języka: wymowę, słownictwo, gramatykę, budowę zdań, pisownię i czytanie.

Sprawdź to: Zasady tłumaczenia medycznego

Śmieszne teksty po czesku

Na koniec trochę humoru. Śmieszne teksty po czesku z tłumaczeniem. A właściwie false friends, ale potrafią rozbawić.

křeslo -fotel

čerstvý – świeży

jahoda – truskawka

sklep – piwnica

pivnice – piwiarnia

ruchadlo – pług

zápach – smród

stopy – ślady

porucha – awaria

lustr – żyrandol

droga – narkotyki

přítomný – obecny

Warto uczyć się języków. Język czeki również może być dobrym kapitałem wiedzy. Bliskość Czech, wymiana handlowa, rozwój przedsiębiorstw, to wszystko nie obędzie się bez komunikacji. Znajomość czeskiego ułatwia te sprawy i pozwala lepiej organizować aktywności. Czy trudno jest się nauczyć czeskiego? Mając silną motywację i określony cel, wszystko staje się łatwiejsze.

Musisz to wiedzieć: Czy duński jest trudny?

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]