stopien trudnosci hiszpanskiego, czy hiszpanski jest trudny

Czy język hiszpański jest trudny?

Edukacja

stopien trudnosci hiszpanskiego, czy hiszpanski jest trudny

Haruki Murakami powiedział, że „nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem„. Jest i takie przysłowie czeskie, które mówi: „iloma językami mówisz – tyle razy żyjesz. Jeśli znasz tylko jeden, żyjesz tylko raz”. Każdy zgodzi się na pewno z tym, że warto znać języki obce. Korzyści płynących z ich znajomości jest tak wiele, że można o nich mówić niemal bez końca. Ułatwiają edukację, pomagają w karierze zawodowej, a do tego naukowcy potwierdzili, że wpływają niezwykle pozytywnie na mózg człowieka. Hiszpański jako 4. najczęściej używany język świata jest często wybierany wśród osób pragnących nauczyć się nowego języka obcego. Oczywiście to świetny wybór, w końcu posługuje się nim 538 mln ludzi. Czy łatwo go się nauczyć? Dowiedźmy się!

Czy hiszpański jest trudny?

Zależy Ci na rozwoju? Stwierdziłaś lub stwierdziłeś, że dobrym pomysłem będzie nauczyć się hiszpańskiego, ale martwisz się, że być może nie podołasz temu językowi? Spokojnie! Nigdy nie bierz sobie do serca tego, co mówią inni. To, co jest trudne dla Twojego znajomego, koleżanki z pracy czy osoby wypowiadającej się na forum w sieci, nie musi stanowić problemu dla Ciebie. Oczywiście działa to w dwie strony.

Trudności w nauce hiszpańskiego.

 • Jeżeli chcesz się uczyć języka Amerigo Vespucciego czy Pedro Almodovara przyłóż się do gramatyki. Uchodzi za wymagającą.
 • Szczególnie problematyczne są czasy przeszłe,
 • Trudności mogą nastręczyć czasowniki nieregularne.
 • Tryb subjuntivo potrafi być sporym problemem. Dodajmy, że nie ma go w naszym ojczystym języku polskim.
 • Stosowanie zaimków jest dość zawiłe.
 • Niektórzy mogą potrzebować czasu, aby opanować fonetykę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Jak uczyć się hiszpańskiego?

Flora Lewis mawiała: „nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach”. Problem w tym, że szukasz „sposobu” na język hiszpański. Jak uczyć się języka obcego, aby mieć najlepsze efekty?

 • Nie ma jednej metody dla wszystkich. To podstawowa sprawa, która powinna otworzyć Ci oczy na to, że możesz nauczyć się języka na wiele sposobów.
 • Możesz uczyć się hiszpańskiego możesz sam, w szkole językowej czy przez komunikator. Przed rozpoczęciem nauki zastanów się, która z tych dróg będzie Ci najbardziej odpowiadała.
 • Warto uczyć się języka hiszpańskiego korzystając z dobrodziejstw kultury i popkultury. Wymowę łatwiej będzie Ci poznać i ćwiczyć oglądając na przykład hiszpańskojęzyczne telenowele, seriale i filmy. Dobrze też regularnie słuchać wywiadów z wielkimi osobowościami, które prezentują piękny poziom języka hiszpańskiego.
 • Jak najwięcej czytaj! To sposób na to, aby Twoja znajomość języka hiszpańskiego była lepsza. Do tego łatwiej przyswoisz sobie większą ilość słownictwa.
 • Kup fiszki. Poligloci twierdzą, że to jedna z najbardziej efektywnych metod nauki tego języka i wielu innych języków obcych.
 • Skorzystaj z możliwości, jakie dają aplikacje językowe. W ten sposób możesz podwyższyć poziom znajomości hiszpańskiego na wiele sposobów: nauczysz się odmiany czasowników, poznasz alfabet, przybliżysz sobie najtrudniejsze słowa z języka Cervantesa czy zapoznać się z różnymi aspektami kultury Hiszpanów.

Czy możliwa jest samodzielna nauka języka hiszpańskiego we własnym domu?

Edmund de Waal był zdania, że „z językami wszędzie czujesz się jak u siebie w domu”. Chcesz mówić 4. najczęściej używanym językiem na świecie? W takim razie pora zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Dobra wiadomość jest taka, że wśród osób, dla których polski jest językiem ojczystym hiszpański nie uchodzi za tak trudny, jak się o nim mówi. Jak każdego innego języka obcego, tak i tego możesz spróbować uczyć się samodzielnie. Pamiętaj jednak o ograniczeniach takiej metody nauki. Przede wszystkim nikt nie będzie „Cię” sprawdzał, poprawiał Twojej wymowy czy zwracał Ci uwagę, że użyłeś słowo w niewłaściwym kontekście.

 • Możesz uczyć się tak, jak najbardziej lubisz. Samodzielnie i w domu też!
 • Kup porządny podręcznik do samodzielnej nauki języka hiszpańskiego. Dobrze pomyśleć też o książce, która w jasny sposób wyjaśnia zagadnienia gramatyczne.
 • Pomyśl o fiszkach – na rynku jest bardzo duży wybór.
 • Pobierz aplikację, dzięki której możliwa jest nauka języków obcych.
 • Zapisz się na kurs online przeznaczony do samodzielnej nauki w domu.
 • Dużo czytaj – artykułów w sieci i w prasie hiszpańskojęzycznej. Na kolejnym etapie nauki sięgnij po literaturę czy książki.
 • Na początku nauki, ale nie tylko, dobrze się osłuchać. W tym celu oglądaj hiszpańskojęzyczne wiadomości, telenowele i filmy.

Dlaczego chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Dlaczego wybrałeś język hiszpański, a nie na przykład język angielski czy francuski lub włoski? Dlaczego chcesz nauczyć się właśnie tego języka obcego? Pytanie to nie pojawia się tu przez przypadek. Wierzymy w to, że nawet trudny język nie będzie taki trudny do opanowania przy odpowiedniej motywacji. To właśnie powód, dla którego chcesz zgłębić ten język będzie dla Ciebie motorem napędowym, paliwem i skrzydłami niosącymi Cię nie tylko w tych najlepszych momentach, ale i w tych bezsilności i niemocy. Stąd zanim zaczniesz uczyć się hiszpańskiego dobrze przemyśl swoje powody.

Dlaczego chcesz nauczyć się hiszpańskiego? Oto kilka możliwych powodów!

 • Frank Smith mawiał, że „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Chcesz mieć więcej możliwości na swojej ścieżce edukacji i kariery? Hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na naszej planecie, posługuje się nim około 538 mln osób, na pewno więc przyda Ci się w szkole, na studiach czy w pracy.
 • Ludwig Wittgenstein był zdania, że „ograniczenia mojego języka są ograniczeniami mojego świata”. Wyobraź sobie, że wybierasz się do jednego z tych państw, w których hiszpański jest językiem urzędowym lub posługuje się nim bardzo duża grupa osób. Możesz komunikować się z rodzimymi mieszkańcami danego kraju, miło z nimi pogawędzić przy kawie lub nawet nawiązać przyjaźnie.
 • Rita Mae Brown uważała: „język jest mapą drogową kultury. Mówi skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają”. Kiedy dobrze poznasz język hiszpański to przy kontakcie z użytkownikami tego języka nie zaliczysz wpadki. A bardzo łatwo o nie, ponieważ ludzie pochodzący z różnych miejsc i różnych kultur, różnią się.
 • Nelson Mandela podkreśla: „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”. Możesz szybko nauczyć się hiszpańskiego, a potem prowadzić interesy. Użytkownicy języka hiszpańskiego to bardzo duże zasięgi. 538 mln ludzi to grupa, o którą warto zabiegać i do której warto kierować swoje produkty czy usługi.
 • Rozwiniesz się! Rita Mae Brown twierdziła, że „język wyzwala ukryte moce, tak jak księżyc wyzwala pływy”. Dlaczego nie miałbyś się rozwijać, wyznaczyć sobie nowe cele, kreślić wielkie plany czy osiągnąć sukces! Znajomość hiszpańskiego Ci w tym pomoże.
Oceń wpis!
[Ocen: 2 Średnia: 5]