Czy język norweski jest trudny?

Ciekawostki

Wiele osób uważa, że język norweski jest trudny. Inni, że wręcz niemożliwy do nauki. A jeszcze inni twierdzą, że tego języka nie da się nauczyć. Jak jest naprawdę? Czy można odpowiedzieć na to pytanie? Tak naprawdę opinii na temat tego języka jest tyle, ile osób uczących się go. I to, czy jest trudny czy łatwy zależy od naszych doświadczeń z tym językiem. Dlatego dla jednych będzie trudny, dla innych wręcz przeciwnie. Co warto wiedzieć o norweskim? Czy można nauczyć się tego języka? Oto kilka słów w tym temacie.

Trudny język norweski?

I tak i nie. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Bo nie istnieją języki łatwe i trudne. Wszystko zależy od nas samych. Jeśli naprawdę chcemy nauczyć się jakiegoś języka, żaden nie będzie trudny. Jeśli zaś nie mamy na to ochoty, każdy będzie trudny. Stąd nie da się określić jednoznacznie, że norweski jest trudny czy nie. Najlepszym sposobem jest po prostu poznanie tego języka. Nie ma innej drogi. Zatem, jak jest z tym norweskim? Czy jest trudny czy łatwy? Wiadomo, że najtrudniejsze są początki. Dlatego wiele osób poddaje się już na starcie. A szkoda, bo to język naprawdę wyjątkowy. Na początku norweski wydaje się bardzo dziwny i kompletnie dla nas niezrozumiały. Dlaczego? Są w nim litery i dźwięki, które są dla nas obce. Takie, których po prostu nie znamy. Dlatego nauka tego języka może być trudna. Jeśli jednak przyzwyczaimy się do nich i poznamy zasady, okazuje się, że norweski wcale nie jest trudny. Oczywiście, nie okaże się nagle, że jest prosty jak język angielski, ale na pewno jest możliwy do nauczenia. Warto jednak wiedzieć o nim coś więcej. Oto co warto wiedzieć o tym języku.

Nauka języka norweskiego – to warto wiedzieć

Zanim zaczniemy się uczyć języka obcego, warto wiedzieć o nim coś więcej. Dzięki temu jego nauka będzie ciekawsza. Nie jest tajemnicą, że aby nauczyć się języka, należy go poznać bliżej. I nie inaczej jest w językiem norweskim. Jak uczyć się norweskiego? Czy są jakieś metody? A może da się go nauczyć spontanicznie? Nic z tych rzeczy. Sprawdźmy, co może sprawić trudność w nauce norweskiego. Okazuje się, że jest wiele rzeczy, które są proste w norweskim. Jakie? Chociażby gramatyka która jest prostsza niż w angielskim. Nie ma tu odmiany przez przypadki ani odmiany czasownika przez osoby. Wszystkie reguły są proste, a wyjątków jest naprawdę niewiele. Co prawda, w norweskim istnieją 3 czasy przeszłe, ale wystarczy znać tylko 2 z nich. To co może sprawiać problem podczas nauki to rodzajniki, których nie ma w polskim. Aby sobie z nimi poradzić, trzeba się ich nauczyć. A co z wymową? Okazuje się, że wcale nie jest tak trudna jak nam się wydaje, choć nie do końca.

Kłopot może sprawić jeszcze kilka rzeczy. Chociażby odmiany tego języka. Warto wiedzieć, że są dwa warianty języka pisanego. To bokmål i nynorsk. Co ciekawe, obie te wersje posiadają status oficjalnego języka pisanego. Ten pierwszy używany jest w dużych miastach, np. w Oslo, drugi zaś to język małych miasteczek. Oprócz dwóch wariantów pisma, w norweskim mamy tez mnóstwo dialektów. Szacuje się, że jest ich aż 400! I każdy jest używany. Zatem, jak to jest z tym norweskim? Czy język norweski jest trudny czy łatwy? To zależy.

Co jest łatwego w norweskim?

Okazuje się, że całkiem sporo. Wielu z nas nawet nie przypuszczało, że są jakieś rzeczy łatwe w norweskim. A jednak są. I to wcale nie tak mało. Co jest łatwego w norweskim? Otóż, jest to najłatwiejszy z języków skandynawskich. Te języki czyli język szwedzki, norweski, duński i islandzki są ze sobą blisko spokrewnione. A to oznacza, że są do siebie podobne. Stąd mieszkańcy Skandynawii mogą rozmawiać ze sobą swobodnie. Jednak z nich wszystkich najłatwiejszy jest właśnie norweski. Ma łatwiejszą wymowę niż duński i gramatykę niż szwedzki. Ale to nie wszystko.

Norwegowie świetnie znają język angielski i niemiecki. Bo warto wiedzieć, że norweski należy do grupy języków północnogermańskich. Zatem ma trochę z obu tych języków. Zresztą znajomość języka angielskiego pomaga gdy chcemy uczyć się norweskiego. Dlaczego? Każdy, kto zaczął już naukę tego języka wie, że szyk zdania w norweskim jest taki sam jak w angielskim. W norweskim podobnie jak w języku angielskim nie ma odmiany czasownika przez osoby. To zdecydowanie ułatwia naukę tego języka. Ale to nie wszystko. Język norweski jest uważany za język środka. Oznacza to, że znając norweski dogadamy się z Duńczykiem i Szwedem. Oczywiście nie będzie to idealna rozmowa, a cos na kształt naszej rozmowy z Czechami.

Czy warto uczyć się języka norweskiego?

Oczywiście, że tak. Zresztą jak każdego języka obcego. To otwarcie się na świat i nowe możliwości. Dziś znajomość języka obcego to podstawa. Dzięki temu możemy nie tylko zwiedzać świat, ale i mieszkać i pracować za granicą. I dokładnie tak jest z norweskim. Warto się go uczyć zawsze. Jednak nie jest on dla wszystkich łatwy. Osoba, która ma zdolności językowe opanuje go szybciej niż, ta, która ich nie ma. Po prostu nauka norweskiego zajmie jej więcej czasu. Jednak można nauczyć się języka norweskiego. I warto to zrobić. Znajomość tego języka jest dziś bardzo cenna. Dzięki temu mamy lepsze oferty pracy i to nie tylko na naszym rynku pracy, ale i zagranicznym.

Norweski jest językiem, który może być wyzwaniem. Ale nie musi nim być. Jeśli zależy nam aby nauczyć się norweskiego, zróbmy to. Bo znajomość norweskiego się opłaca. Dziś coraz więcej osób wyjeżdża na emigrację zarobkową do Norwegii. Nie przez przypadek najczęściej wybierają właśnie ten kraj. Tu życie płynie w innym tempie i na innym poziomie. Życie w Norwegii oznacza lepsze zarobki, świetna opiekę medyczną i szkoły. A jak żyć w kraju, które nie zna się języka? To się nie uda. Dlatego warto uczyć się norweskiego. Bez znajomości języka norweskiego nie osiągniemy sukcesu. Gdzie można się uczyć norweskiego? Możliwości jest wiele.

Gdzie uczyć się norweskiego?

Tak naprawdę jest wiele opcji. Jedną z nich jest zapisanie się na kurs języka norweskiego. I warto z niego korzystać. Jednak nie wszystkie szkoły językowe mają w swej ofercie norweski. Dlaczego? To język trudny do nauki i niewiele osób chce się go naprawdę nauczyć. Dlatego warto poszukać dobrej szkoły językowej, która zaoferuje nam nie tylko naukę gramatyki, ale i kurs z lektorem. Dzięki temu poznamy nie tylko zasady tego języka, ale i znaczenie wielu wyrazów. Inną świetną opcją nauki tego języka jest wyjazd do Norwegii. To najszybszy sposób na naukę każdego języka. Dzięki temu nauczyć się mówić po norwesku szybciej niż myślisz. To opcja dla odważnych, którzy lubią wyzwania. Znaleźć się w obcym kraju, bez podstaw języka to nie lada wyczyn. Jednak taka forma nauki najszybciej przynosi efekt. Bo po prostu musisz mówić w tym języku aby życie było łatwiejsze. Poza tym nie ma lepszej metody nauki jak obcowanie na co dzień z żywym językiem.

Jak jest w końcu z tym norweskim? Czy język norweski jest trudny? Jak widać nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Jest wiele rzeczy, które są w nim trudne, ale i te, które są łatwiejsze niż nam się wydawało. Tym są one łatwiejsze, im więcej języków germańskich już znamy. Dlatego naukę norweskiego ułatwia znajomość angielskiego i niemieckiego. I naprawdę warto się tego języka nauczyć. Nie wierzysz? Zadaj sobie pytanie ile znasz osób, które znają angielski? A ile takich, które znają norweski? Już wiesz dlaczego warto się go uczyć.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]