Czy język szwedzki jest trudny?

Ciekawostki, Edukacja

Szwecja to skandynawski kraj położony w Europie Północnej. Zamieszkiwany jest przez trochę ponad 10 milionów osób. Ponad 9 milionów posługuje się językiem szwedzkim. Jest od uznany za główny język tego kraju oraz język urzędowy. Spora część społeczeństwa posługuje die także językiem angielskim. Wynika to ze związków handlowych, popularności wycieczek turystycznych. W telewizji, produkcje odtwarzane są z napisami, nie korzysta się z lektorów czy dubbingu, co pośrednio wpływa na znajomość języka angielskiego. Szkolnictwo obejmuje naukę języka angielskiego już od czwartej szkoły podstawowej. Dlatego wielu obcokrajowców przebywających w Szwecji, bez problemy porozumie się z tamtejszą ludnością. Ale czy sam język szwedzki jest trudny? Warto dowiedzieć się nieco więcej o tym języku i przekonać o jego trudności.

Co wiemy o języku szwedzkim?

Język szwedzki (szw. svenska) należy do grupy skandynawskiej języków germańskich. Poza Szwecją, jest także językiem urzędowym w Finlandii (obok fińskiego). Co ciekawe, jest całkiem dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu dla Duńczyków. Istnieją też dialekty szwedzkiego w Estonii, jednak ich znaczenie zmalało po przejęciu Estonii przez Armię Czerwona. Zapożyczenia w svenska pochodzą głównie z języka niemieckiego, francuskiego oraz angielskiego. Choć odnaleźć można także elementy z łaciny oraz greki.

Szwedzki, norweski oraz duński, tworzą kontinuum. Oznacza to, że nie da się wyznaczyć dokładnych granic między tymi językami. Są one na tyle zbieżne i podobne, że poszczególni rozmówcy są się w stanie porozumieć. Nie powinno to zbytnio dziwić, wszystkie te kraje łączy geograficzna bliskość oraz mieszanie się społeczeństwa. W historii wiele wydarzeń pokazuje, że skandynawskie kraje zawsze miały na siebie wpływ, co siłą rzeczy uwidacznia się także w języku.

Czy język szwedzki jest trudny? Przy pierwszym poznawaniu, nie. Szwedzki alfabet składa się z 29 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, Å, Ä, Ö. Istnieją także dwuznaki: rs, rt, rd, rl, rn, sj, hj, dj, lj, gj, kj, tj, ng, gn, sk, ch, sh. Nie brakuje trójznaków: stj, skj, sch.

Warto przeczytać: Czym są tłumaczenia szeptane?

Język szwedzki – gramatyka

Rzeczowniki w języku szwedzkim maja dwie formy gramatyczne: nijaką oraz wspólną (ogólną), czyli połączenie męskiej i żeńskiej. Na pozór nie może to sprawiać wrażenia, że język szwedzki jest trudny. Około 80% rzeczowników posiada rodzaj ogólny. Ilość przypadków w svenska to również tylko dwa: mianownik oraz dopełniacz. Gdzie dopełniacz bywa zastępowany zrostami, np. menu śniadaniowe to frukostmeny, czyli frukost – śniadanie, meny – menu.

Nauka języka szwedzkiego, na początku, nie stanowi dużego problemu. Niewielka ilość przypadków oraz form gramatycznych budzi w uczniach dobre wrażenie. Problemy zaczynają się później, gdy należy przyswoić kolejne zasady. Jest ich trochę w języku szwedzkim: określanie rodzajników, liczby mnogiej, formy nie- i określonej, Im głębiej w szczegóły, tym bardziej wydaje się, że język szwedzki jest trudny.

Po rzeczownikach kolej na czasowniki. Dzielą się na regularne i nieregularne. Szwedzkie czasowniki wymagają dużej cierpliwości od osób chcących nauczyć się szwedzkiego. Dla przykładu, odmiana czasownika być przez osoby i liczby w czasie teraźniejszym:

jag är – ja jestem

du är – ty jesteś

han är – on jest

hon är – ona jest

det är – ono / to jest (gdy zastępuje rzeczownik rodzaju nijakiego)

den är – to jest (gdy zastępuje rzeczownik rodzaju ogólnego)

vi är – my jesteśmy

ni är – wy jesteście

de är – oni (one) są

Nie wygląda zbyt trudno, ale ten czasownik poznaje się na pierwszych lekcjach szwedzkiego. Poznając kolejne czasowniki sprawa zaczyna się komplikować. Choć opinie wielu osób potwierdza, że język szwedzki nie jest taki trudny jak się wydaje.

Czasy w szwedzkim to pięć najczęściej wymienianych grup. Najczęściej, bo niektórzy używają również szóstego czasu: futurum preteritum, który mówi o przyszłości w przeszłości. Pozostałe pięć to: presens, perfekt, preteritum, pluskvamperfekt oraz futurum. Jeśli wziąć pod uwagę, że język angielski posiada aż szesnaście czasów, to uznać można, że pod tym względem szwedki to łatwy język.

Koniecznie sprawdź: Jaki translator najlepiej tłumaczy?

Język szwedzki – fonetyka

W języku szwedzkim dochodzi do równowagi samogłoskowo – spółgłoskowej z przewagą na język samogłoskowy. Duński i norweski, które również należą do grupy języków skandynawskich, posiadają ta sama cechę. tu po raz kolejny uwidacznia się kontinuum językowe.

Ciekawostka jest szwedzki akcent, a właściwie jego dwa rodzaje: akutowy i grawisowy. Akcent akutowy to jedna sylaba wypowiadana mocniej i dłużej. Akcent grawisowy to opadnięcie głosu na jednej sylabie, aby na kolejnej się wybrzmieć. Taka śpiewność może przysporzyć wiele trudności podczas nauki szwedzkiego. Akcentowane sylaby zawsze brzmią dłużej od pozostałych i w skład ich mogą wchodzić długie oraz krótkie samogłoski i spółgłoski. To ta długa głoska jest wybrzmiewa dłużej, nigdy obie naraz.

Porównując do języka polskiego, szwedzkie krótkie głoski są krótsze od polskich, a długie dłuższe. Oto kilka przykładów głosek i sposób ich wymowy w zależności czy mamy do czynienia z krótka czy długa głoską:

literę „o” w większości przypadków czytamy jak polskie „u”, ale czasami jak polskie „o”, stąd 4 warianty:

długie o: jak polskie u, ale bardziej zaokrąglone,

krótkie o: jak polskie u,

długie o: jak polskie o, ale bardziej zaokrąglone,

krótkie o: jak polskie o,

długie i: jak polskie, ale bardziej napięte (język może być wyżej niż w polskim i),

krótkie i: jak polskie i,

c: przed – i, y, e, ä, ö najczęściej wymawiamy jako s, a przed – a, u, o, å najczęściej jako k,

z: tak jak polskie s,

rg, lg: wymawiamy odpowiednio jako: rj, lj,

kj, tj.: wymawiamy jako ś, ale z lekko cofniętym językiem.

Szwedzka wymowa nie należy do najłatwiejszych, a na pewno nie na początku nauki. Trzeba być wytrwałym i zmotywowanym, aby uzyskać zadowalający efekt. Ale to chyba dotyczy każdego języka, który zamierza się przyswoić.

Ciekawy artykuł: Jaki tłumacz na Androida?

Jak nauczyć się języka szwedzkiego?

Dostępność nauki języka szwedzkiego jest całkiem duża. Wiele szkół językowych wprowadza do swojej oferty naukę svenska. Podobnie tyczy się to języka norweskiego czy innych języków skandynawskich. Wiele osób uważa, że swoją przygodę z językiem szwedzkim, warto rozpocząć od kursu szwedzkiego online. Komfortowo jest uczyć się języka w domu czy wszędzie tam, gdzie przyjdzie na to ochota i jest dostęp do laptopa czy smartphone’a.

Kursy języka szwedzkiego online to sposób na poznanie podstaw oraz przyswojenie słownictwa. Każde nowe słówko to mały krok do lepszego poznania języka. Warto poświęcić czas na przyswajanie nowych wyrazów. Znacząco ułatwia to komunikację, która jest najważniejszym zadaniem jaki oferuje każdy język. Porozumiewanie się z innymi to główny cel, który przyświeca osobom chcącym mówić po szwedzku.

Kraje skandynawskie to atrakcyjne miejsca na emigrację zarobkową. Wyjazd do Szwecji w celu podjęcia pracy to świetna metoda na naukę języka. Przebywając wśród Szwedów, można poznać ten język od jego żywej strony. Szybciej można osłuchać się z wymową i sprawdzić jakie zwroty i wyrażenia funkcjonują w codziennym życiu mieszkańców Szwecji.

Bardziej tradycyjny model nauczania to stacjonarna szkoła językowa. Warto wybrać tę najlepszą, czyli taką, która posiada wiele pozytywnych opinii, zajęcia organizuje w małych grupach, a lektor językowy potrafi motywować do nauki.

Podczas podróży turystycznych, dobry rozwiązaniem są słowniki oraz rozmówki polsko – szwedzkie i odwrotne. Wielu Szwedów porozumiewa się w języku angielskim, ale mimo to warto skorzystać z okazji i sprawdzić czy szwedzki jest trudny. Okazać się może, że wrodzony talent językowy pozwoli na inicjacje krótkich rozmów, np. w sklepie czy hotelu. Takie przełamywanie barier językowych to idealna metoda na postawienie pierwszych kroków w nauce języka szwedzkiego.

Literatura do nauki języka szwedzkiego to kolejna możliwość przyswajania wiedzy. Polecana szczególnie dla wzrokowców, którzy najlepsze wyniki osiągają poprzez wczytywanie się w zasady gramatyki czy słownictwo. „Szwedzki nie gryzie!” w opracowaniu zbiorowym to porządny podręcznik dla początkujących. Dobrze dopracowana książka pokazuje, że szwedzki nie jest taki trudny jakim się wydaje.

O tym, czy język szwedzki jest trudny, często decyduje samo podejście ucznia. Silna motywacja oraz określony ce to dobry przepis na to, aby mimo początkowych porażek, nie zaprzestać nauki szwedzkiego. Uparcie dążąc do nabycia wiedzy językowej, niezauważalnie można zostać na prawdę wprawionym użytkownikiem języka. Szwedzki jest językiem specyficznym, ale nie niemożliwym do opanowania. Satysfakcja z osiągnięcia dobrej znajomości szwedzkiego na pewno wynagrodzi trud, jaki został włożony w jego naukę.

Interesujący tekst: Nowoczesne technologie w nauce języków obcych

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]