Czy język wietnamski jest trudny?

Edukacja

Coraz więcej osób myśli o nauce języka obcego. Świetnie, jeśli zamiar ten rzeczywiście jest realizowany. Jeśli bowiem na planach się kończy, to szkoda. Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Trudno się więc dziwić, że coraz częściej naprawdę zaczynamy się ich uczyć. I to świetna wiadomość. Bo każdy powinien w życiu nauczyć się przynajmniej jednego z nich. Które języki są popularne? Czy wciąż angielski? A może coś egzotycznego, jak wietnamski? Czy język wietnamski jest trudny? Czy można się go nauczyć? A może to zbyt duże wyzwanie? Co warto wiedzieć o tym języku? Oto kilka słów o języku wietnamskim.

Trudny język wietnamski?

Ostatnio coraz większą popularność zyskują języki azjatyckie. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Jedną z nich jest z pewnością otwarcie się świata na rynki azjatyckie. Ale nie jedyną. Świat kocha język angielski. Jednak widać już przesyt tym językiem. Dlatego coraz więcej osób szuka takiego języka, który zyskuje na wartości. Jednym z nich jest właśnie wietnamski. Obok języka chińskiego i japońskiego to drugi ważny w handlu język. Nie ma się więc co dziwić, że wiele osób chce się go uczyć. Czy język wietnamski jest trudny? Nie ma co ukrywać, że tak, jest trudny. Tak naprawdę dla wielu osób. Choć nie ma języków trudnych i łatwych. Taki podział po prostu nie istnieje. Są tylko języki, których nauka przychodzi łatwiej i te, którym trzeba poświęcić więcej czasu. I do tych drugich właśnie należy język wietnamski. Dla nas na początku nauki wszystko jest w nim trudne. Dlatego nauka języka wietnamskiego to nie lada wyzwanie. Co sprawia największą trudność? Okazuje się, że sama opinia o tym języku. Wiele osób z założenia przyjmuje, że jest to trudny język. I dlatego wiele osób zniechęca się do jego nauki. Zupełnie niepotrzebnie. Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się wietnamskiego, jest to możliwe. Nawet w polskich warunkach. Jednak pewne rzeczy o tym języku trzeba wiedzieć.

Przeczytaj również: Jak zostać tłumaczem literackim?

Co jest trudne w wietnamskim?

Tak naprawdę wszystko. To naprawdę trudny język. I przyzna to każdy, kto uczył się języka wietnamskiego. To język, którego nie da się nauczyć w miesiąc. Jest wymagający i pełen wyzwań. Co sprawia największą trudność na początku nauki? W końcu początki zawsze są trudne. A tym bardziej, gdy ambitnie chcemy nauczyć się wietnamskiego. Od czego zacząć naukę wietnamskiego? Oczywiście, od alfabetu. W końcu od niego zaczynamy naukę każdego nowego języka. I nie inaczej jest z wietnamskim. Okazuje się, że nie jest tak prosty jak może nam się wydawać. Nauka alfabetu wietnamskiego to duże wyzwanie. A to dopiero początek przygody z tym językiem. Dlatego warto nauczyć się go dobrze. Bez tego możemy zapomnieć o nauce wietnamskiego.

Kolejną rzeczą, która na pewno sprawi na kłopot są tony słów. Język wietnamski jest bowiem językiem tonalnym. Co to oznacza w praktyce? To, że od tonu i intonacji zależy znaczenie danego wyrazu. Wietnamczycy tony mają we krwi, my nie. Dlatego tak trudno jest nam nauczyć się tego języka. Istnieje 6 charakterystycznych intonacji. Każda z nich jest inna i każdej należy się nauczyć. A to nie taka prosta sprawa. Czy to wszystko, co sprawia, że wietnamski jest trudny? Niestety na tym nie koniec. Ogromną trudność stanowią też dialekty i różnice między nimi. Jakie to różnice? Przede wszystkim w wymowie. Inny dialekt obowiązuje w północnej części Wietnamu, inny w południowej, a jeszcze inny w centralnej. Dlaczego tak jest? Okazuje się, że powód jest prosty. Wietnam zjednoczył się raptem 30 lat temu. Wcześniej był podzielony na dwa państwa – na północy i południu. Mimo, iż kraj stanowi dziś jedność, dialekty językowe pozostały.

Co jest łatwego w języku wietnamskim?

Okazuje się, że jest kilka rzeczy, które mogą nas miło zaskoczyć w wietnamskim. Gdy poznamy go bliżej okazuje się, że nie jest tak trudny jak się wydaje. Co jest łatwego w tym języku? Jeśli w ogóle można mówić o rzeczach łatwych w odniesieniu do wietnamskiego. Zatem było już to, co jest w nim trudne, teraz pora na coś milszego. Dlatego dużym zaskoczeniem jest łatwa gramatyka. Zasady gramatyczne są proste. Poza tym w wietnamskim brak jest czasów. Stosuje się tylko jeden środek, aby zasygnalizować czas przeszły i jeden mówiący o czasie przyszłym. To w jakim czasie ktoś mówi, wynika z kontekstu. Czy nadal uważacie, że język wietnamski jest trudny? Problemu nie powinno też sprawić pismo. Dlaczego? Zwykle kojarzy nam się z chińskimi krzaczkami. Ale nimi nie jest. Jednak w pochodzeniu pisma od systemu zapisu chińskiego jest dużo prawdy. Otóż, do XX wieku system pisma wietnamskiego oparty był o pismo chińskie. Również większość słownictwa wietnamskiego pochodzi z języka chińskiego. Do dnia dzisiejszego wiele słów jest takich samych w obu językach. Wróćmy jednak do pisma. Otóż, obecnie język wietnamski zapisywany jest za pomocą alfabetu łacińskiego. Jak widać więc, język wietnamski nie jest tak trudny jak mogło się wydawać na początku.

Czy warto uczyć się języka wietnamskiego?

Oczywiście, że warto. Tym bardziej że znajomość tego języka jest dziś w cenie. Osoba znająca ten język ma przed sobą ogromne możliwości pracy. Nie tylko jako tłumacz, ale w wielu innych branżach. Znajomość wietnamskiego otwiera przed nami wszystkie drzwi na naszej drodze. Dosłownie. Dlatego nauka wietnamskiego naprawdę się opłaca. Nawet nie chodzi tu o kwestie finansowe, ale o to, co nam daje. To poznanie nowej, nieznanej nam kultury i mentalności ludzi. Dzięki temu stajemy się obywatelami świata i wszędzie będziemy czuć się jak w domu. Dlatego chociażby warto uczyć się wietnamskiego. Tym bardziej że osoba znają ten język to najbardziej poszukiwany pracownik na rynku pracy. Jeśli dodatkowo znasz angielski, wygrałeś los na loterii.

Gdzie więc możemy uczyć się wietnamskiego? Czy w Polsce jest to możliwe? Jak najbardziej. Jest kilka uczelni, które mają wietnamistykę w swojej ofercie. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się na kurs języka wietnamskiego. Dzięki temu nauczymy się wielu przydatnych rzeczy. Dla odważnych dobrym pomysłem jest wyjazd do Wietnamu. Tam, na miejscu z pewnością szybciej opanujesz ten język niż na najlepszym kursie językowym. Warto wybrać dużą aglomerację, jak np. Hanoi. To tu będziesz mieć lepsze możliwości poznania tego języka niż na prowincji.

Zatem, czy język wietnamski jest trudny? Tak, jest trudny. Co może sprawiać największą trudność? Przede wszystkim wymowa i słownictwo, tak odległe od wszystkich, które znamy. Język wietnamski należy do grupy języków austroazjatyckich. To zupełnie inna, bardzo odległa grupa językowa. Stąd właśnie nauka wietnamskiego może sprawiać nam trudność. Jednak warto się go uczyć. Mimo, iż jest językiem oficjalnym tylko jednego kraju, jest językiem ojczystym dla 80 milionów ludzi. To pokaźna grupa jak na jeden język. Chcesz dołączyć do społeczności, która mówi w tym języku? Nic prostszego. Zacznij się po prostu uczyć wietnamskiego.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]