Ile państw jest na świecie?
Państwa świata- 195, 201, a może 206? Zależy kto liczy
Ile jest państw na świecie? Na pewno dużo… taka odpowiedź nasuwa nam się, jako pierwsza, a zaraz potem pojawia się pytanie: to ile właściwie ich jest? I tu pojawia się pierwszy problem, bo ilość państw świata zależy od tego, jakie kryteria przyjmiemy lub inaczej, komu zadamy to pytanie. Inna odpowiedź będzie miało ONZ, a inną Komitet Olimpijski, w którym przecież występują reprezentacje wszystkich państw świata… czy aby na pewno?
Wszystko rozbija się o definicję państwa
Zasadniczo istnieje jedna, prosta definicja, która pozwala określić państwo. Definiuje je ona jako twór posiadający określoną powierzchnię, w jakiś sposób ograniczoną terytorialnie (z umownymi lub naturalnymi granicami) oraz mający własny, suwerenny rząd. Niestety kontrowersje zaczynają się w momencie, kiedy dochodzimy do ostatniego członu- suwerenności. Tu nie jest już tak kolorowo, gdyż suwerenność nie dla wszystkich oznacza to samo.
Kiedy liczy ONZ…
Liczba państw świata przyjęta przez ONZ jest w społeczeństwie międzynarodowym uznawana za najważniejszą wyrocznię, swoiste „być albo nie być” państw. Uznanie przez ONZ jest więc wyznacznikiem państwowości? I tu także, nie można odpowiedzieć twierdząco.
ONZ to zbiór przedstawicieli wielu państw świata, ich członkowie decydują o uznaniu, bądź nie, danego państwa i przyjęcia go w poczet swoich członków, co jest równoznaczne z wpisaniem na listę oficjalnie uznawanych państw świata. Obecnie mamy 193 państwa, które zdobyły status państw-członków ONZ. Co do ich formalnego bytu nie ma żadnych wątpliwości. Co jest jednak ponad magiczną liczbą 193?
Dalsze zawirowania wokół państw świata skupionych w ONZ
Kolejne dwa państwa mają w ONZ status państw- obserwatorów. Zarówno Watykan, jak i Palestyna nie mają formalnej możliwości przystąpienia do ONZ na zasadzie pełnoprawnych członków, ale wlicza się je w ogólnych statystykach do liczby państw świata uznawanych przez ONZ. Tym sposobem dobijamy do liczby 195 państw świata.
Na tym jednak nie koniec. Kolejnych 6 krajów zostaje uznanych tylko przez niektórych członków ONZ, co nie pozwala na pełnoprawne uczestnictwo. Zasadniczo wystarczy tyko jeden członek tej organizacji, nieuznający danego bytu państwowego i procedura zostaje zamknięta. Analogicznie jednak, także uznanie przez jednego członka ONZ, określonego kraju za państwo może powodować jego częściowe uznanie. Licząc w ten sposób uzyskujemy 201 państw świata.
Kraje uznane tylko przez część członków ONZ:
Kosowo;
Tajwan;
Sahara Zachodnia;
Południowa Osetia i Abchazja;
Północny Cypr;
Kosowo.
Kraje nieuznane przez żadnego członka ONZ, ale od dziesięcioleci wypełniające w 100% definicję państwa i które można zaliczyć do rankingu państw świata:
Górski Karabach;
Naddniestrze;
Somaliland.
Kiedy liczy Komitet Olimpijski
Możliwość startu w Igrzyskach Olimpijskich, na prawie osobnego narodu, poza 193 państwami uznanymi przez ONZ, uzyskały niektóre państwa uznane przez część członków ONZ, członkowie- obserwatorzy oraz kraje będące terytoriami zależnymi innych państw, np. Aruba, będąca częściowo stowarzyszona z Holandią czy Portoryko, oficjalnie wchodzące w skład USA, jako jego zamorska posiadłość. Oficjalnie prawo do startu w Igrzyskach Olimpijskich ma 206 państw.
Mam na imię Mieszko i pochodzę z małej miejscowości we wschodniej Polsce. Od czterech lat mieszkam i pracuję w Lublinie, który stał się moim drugim domem. Na co dzień pracuję jako tłumacz, a moją pasją jest pisanie. Lubię sporo czytać, dzięki czemu poznałem cienką, choć bardzo wyraźną linię pomiędzy teorią i praktyka. Z przyjemnością podzielę się z Państwem moim doświadczeniem i wiedzą. Poza pracą moją drugą pasją jest sport, który uprawiam od dziecka, co sprawia, że o kondycję nie muszę się martwić.