Ile państw jest na świecie?

Ciekawostki

Państwa świata- 195, 201, a może 206? Zależy kto liczy

Ile jest państw na świecie? Na pewno dużo… taka odpowiedź nasuwa nam się, jako pierwsza, a zaraz potem pojawia się pytanie: to ile właściwie ich jest? I tu pojawia się pierwszy problem, bo ilość państw świata zależy od tego, jakie kryteria przyjmiemy lub inaczej, komu zadamy to pytanie. Inna odpowiedź będzie miało ONZ, a inną Komitet Olimpijski, w którym przecież występują reprezentacje wszystkich państw świata… czy aby na pewno?

Wszystko rozbija się o definicję państwa

Zasadniczo istnieje jedna, prosta definicja, która pozwala określić państwo. Definiuje je ona jako twór posiadający określoną powierzchnię, w jakiś sposób ograniczoną terytorialnie (z umownymi lub naturalnymi granicami) oraz mający własny, suwerenny rząd. Niestety kontrowersje zaczynają się w momencie, kiedy dochodzimy do ostatniego członu- suwerenności. Tu nie jest już tak kolorowo, gdyż suwerenność nie dla wszystkich oznacza to samo.

Kiedy liczy ONZ…

Liczba państw świata przyjęta przez ONZ jest w społeczeństwie międzynarodowym uznawana za najważniejszą wyrocznię, swoiste „być albo nie być” państw. Uznanie przez ONZ jest więc wyznacznikiem państwowości? I tu także, nie można odpowiedzieć twierdząco.

ONZ to zbiór przedstawicieli wielu państw świata, ich członkowie decydują o uznaniu, bądź nie, danego państwa i przyjęcia go w poczet swoich członków, co jest równoznaczne z wpisaniem na listę oficjalnie uznawanych państw świata. Obecnie mamy 193 państwa, które zdobyły status państw-członków ONZ. Co do ich formalnego bytu nie ma żadnych wątpliwości. Co jest jednak ponad magiczną liczbą 193?

Dalsze zawirowania wokół państw świata skupionych w ONZ

Kolejne dwa państwa mają w ONZ status państw- obserwatorów. Zarówno Watykan, jak i Palestyna nie mają formalnej możliwości przystąpienia do ONZ na zasadzie pełnoprawnych członków, ale wlicza się je w ogólnych statystykach do liczby państw świata uznawanych przez ONZ. Tym sposobem dobijamy do liczby 195 państw świata.

Na tym jednak nie koniec. Kolejnych 6 krajów zostaje uznanych tylko przez niektórych członków ONZ, co nie pozwala na pełnoprawne uczestnictwo. Zasadniczo wystarczy tyko jeden członek tej organizacji, nieuznający danego bytu państwowego i procedura zostaje zamknięta. Analogicznie jednak, także uznanie przez jednego członka ONZ, określonego kraju za państwo może powodować jego częściowe uznanie. Licząc w ten sposób uzyskujemy 201 państw świata.

Kraje uznane tylko przez część członków ONZ:

  • Kosowo;

  • Tajwan;

  • Sahara Zachodnia;

  • Południowa Osetia i Abchazja;

  • Północny Cypr;

  • Kosowo.

Kraje nieuznane przez żadnego członka ONZ, ale od dziesięcioleci wypełniające w 100% definicję państwa i które można zaliczyć do rankingu państw świata:

  • Górski Karabach;

  • Naddniestrze;

  • Somaliland.

Kiedy liczy Komitet Olimpijski

Możliwość startu w Igrzyskach Olimpijskich, na prawie osobnego narodu, poza 193 państwami uznanymi przez ONZ, uzyskały niektóre państwa uznane przez część członków ONZ, członkowie- obserwatorzy oraz kraje będące terytoriami zależnymi innych państw, np. Aruba, będąca częściowo stowarzyszona z Holandią czy Portoryko, oficjalnie wchodzące w skład USA, jako jego zamorska posiadłość. Oficjalnie prawo do startu w Igrzyskach Olimpijskich ma 206 państw.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]