Jak założyć firmę w Hiszpanii?

Ciekawostki

Wskaźnik Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom) ocenił Hiszpanię na 65,1. W ten sposób gospodarka tego kraju znalazła się na 60. miejscu w rankingu z 2018 roku. Ogólna liczba punktów wzrosła o 1,5 punktu. Poprawa zdrowia fiskalnego, skuteczność sądownictwa i wolność pracy mają wyższe noty niż rzetelności rządu i wskaźników wolności biznesu. Hiszpania zajmuje 30. pozycję wśród 44 krajów w Europie, a jej ogólny wynik jest poniżej średniej regionalnej, ale powyżej średniej światowej.

► Nie znasz hiszpańskiego? Potrzebujesz pomocy w przejściu przez formalności od strony językowej? Tak poważną sprawę warto oddać w zaufane ręce – zawodowy tłumacz to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób na wysokiej jakości translację wszelkich dokumentów i informacji.

Czy to oby dobry pomysł…?

Poważny kryzys konstytucyjny w 2017 roku wywołany dążeniem Katalonii do separacji przetestuje siłę hiszpańskiej gospodarki znajdującej się w sytuacji kryzysu po kryzysie. Rozwiązanie tej sytuacji może zagrozić stabilności fiskalnej. Jak podkreśla Wskaźnik Wolności Gospodarczej pomimo względnie zdrowych instytucji gospodarczych i przejrzystych systemów prawnych i sądowniczych zadłużony sektor publiczny jest nadal hamulcem wzrostu.

Kilka ważnych kwestii

Czy możesz założyć firmę w Hiszpanii?

 • Przede wszystkim, aby rozpocząć działalność gospodarczą trzeba mieć prawo do życia i pracy w Hiszpanii.

 • Jako obywatele Unii Europejskiej mamy swobodę przemieszczania się na terenie Wspólnoty.

 • Trzeba jednak uzyskać Número de Identificación de Extranjero, tzw. NIE.

NIE jest twoim unikalnym hiszpańskim numerem identyfikacji podatkowej. Będziesz potrzebować go do opłacenia podatków, wynajmu lub zakupu nieruchomości, podłączenia do mediów czy otwarcia konta bankowego.

W jaki sposób możesz uzyskać NIE? Masz dwie drogi:

 • osobiście w Hiszpanii,

 • z wyprzedzeniem za pośrednictwem hiszpańskiej ambasady lub konsulatu w Polsce.

Pamiętajcie: jeśli nie jesteście obywatelami UE, musicie mieć ważną wizę i pozwolenie na pracę.

Jak złożyć wniosek na pozwolenie o pracę?

Musisz złożyć wniosek o pozwolenie w ambasadzie lub konsulacie Hiszpanii w swoim kraju. Oprócz aplikacji należy dostarczyć następujące dokumenty:

 • plan biznesowy (jeśli jest potrzebny),

 • potwierdzenie, że masz wystarczająco środków na zainwestowanie w swój biznes i utrzymanie się,

 • dowód twoich umiejętności lub doświadczenia,

 • kopie wszelkich umów handlowych lub prowizji,

 • dowolna obowiązująca licencja lub rejestracja,

 • informacje o możliwościach tworzenia miejsc pracy w Hiszpanii.

► Po pięciu latach można ubiegać się o długoterminowy status rezydenta hiszpańskiego.

Czy potrzebujesz oficjalnej akredytacji lub uznania kwalifikacji?

Niektóre zawody i rodzaje działalności gospodarczej, w tym: prawnicy, architekci, pracownicy służby zdrowia czy ci z usług finansowych, mają ściśle uregulowane normy działalności w tym kraju.

 • Bardzo często proces ten wiąże się z oficjalnym akredytacją lub uznaniem kwalifikacji, tzw. Homologación.

 • W zależności od Twojego zawodu lub rodzaju firmy, którą chcesz przeprowadzić, możesz również wystąpić o licencję.

 • Trzeba mieć na uwadze fakt, że zasady mogą się różnić w zależności od regionu, dlatego oprócz reguł krajowych warto sprawdzić te obowiązujące na niższym szczeblu.

► Szukasz pomocy w załatwieniu formalności zw. z rejestracją firmy w Hiszpanii? Poszukujesz zaufanej osoby lub firmy, która pomoże ci z tłumaczeniem dokumentów z języka polskiego na hiszpański i z języka hiszpańskiego na polski? Najbezpieczniej skierować się ku drzwiom renomowanego biura tłumaczeń.

Jak mogę robić interesy w Hiszpanii?

Po ustaleniu osobistego statusu prawnego nadszedł czas, aby wybrać formę prawną firmy. W Hiszpanii masz trzy główne opcje: przedsiębiorca indywidualny, współpraca i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przedsiębiorca działający na własną rękę

Działanie jako jednoosobowa firma jest prawdopodobnie najłatwiejszym, najtańszym i najbardziej elastycznym sposobem rozpoczęcia działalności gospodarczej, zwłaszcza jeśli prowadzisz firmę samodzielnie. Jest to także najbardziej prosty biznes do skonfigurowania.

Aby rozpocząć działalność jako jednoosobową firmę w Hiszpanii, należy:

 1. zarejestrować się w hiszpańskim urzędzie skarbowym (Agencia Tributaria),
 2. zarejestrować się w systemie zabezpieczenia społecznego (seguridad social),
 3. uzyskać licencję (jeśli twój zawód jest regulowany).

Rejestracja do podatku

 • Możesz się zarejestrować jako podatnik. W tym celu należy odwiedzić najbliższy urząd skarbowy. Weź ze sobą paszport i numer NIE.

 • Na miejscu zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza (Modelo 036 lub 037) i otrzymasz zaświadczenie podatkowe, zwane IRPF.

Rejestracja do ubezpieczenia społecznego

Musisz się zarejestrować do ubezpieczenia społecznego w ramach specjalnego systemu dla pracowników autonomicznych (RETA) w ciągu 30 dni od rejestracji w urzędzie podatkowym.

Co należy zrobić, aby się zarejestrować? Trzeba posiadać:

 • paszport,
 • numer NIE,
 • kopię formularza Modelo 036 lub 037,
 • formularz IRPF.

Miej świadomość: Jeśli mieszkasz i pracujesz w Hiszpanii i składasz składki na ubezpieczenie społeczne, masz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Coś jeszcze…?

 • Niezależnie od tego czy jesteś jednoosobowym przedsiębiorcą, czy niezależnym specjalistą, będziesz musiał składać co roku deklarację podatku dochodowego od osób fizycznych, a także kwartalne zwroty.

 • Zachowaj także kopie faktur i pokwitowań dla wszystkich wydatków, które zamierzasz odliczyć od rocznego zwrotu.

 • W zależności od rodzaju firmy i regionu możesz mieć również inne okresowe wymagania. Najlepiej skonsultować się z prawnikiem lub księgowym, ponieważ nieprzestrzeganie tych wymagań często będzie skutkować karami.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]