Który język może poszczycić się mianem najbardziej używanego języka świata

Który język może poszczycić się mianem najbardziej używanego języka świata?

Ciekawostki

Spośród wszystkich sposobów komunikacji na całym świecie, wyodrębnić można grupę najbardziej używanych języków świata, przy pomocy których porozumiewa się ze sobą ogromna ilość ludzi. Dodatkowo sprawia to, że ich popularyzacja sięga nawet najdalszych zakątków naszego globu.

Dokładna ilość wszystkich języków na kuli ziemskiej jest bardzo trudna do wyliczenia. Co prawda amerykańska organizacja Linguistic Society of America w 2018 roku wyliczyła, że łączna ich liczba wynosi dokładnie 7097, to obecność dialektów i podrzędnych grup językowych sprawia, że cały czas jest to kwestia do oszacowania i dokładnego wyodrębnienia.

Wśród tej ogromnej liczby, część z nich śmiało może zasłużyć na miano najbardziej używanych języków świata. Istnieje grupa, przy pomocy której rozmawia ze sobą największa ilość ludzi na świecie, co sprawia, że przyswojenie słownictwa z danej mowy daje duże możliwości, głównie turystyczne.

Najbardziej używane języki świata – najnowsze zestawienie

Powyższa organizacja w 2018 roku dokonała aktualizacji listy najbardziej używanych języków świata. W czołowej piątce doszło do zmian, choć w kontekście całościowej liczny osób posługujących się danymi mowa można stwierdzić, że w następnych latach tendencja ta się nie zmieni.

 1. Język arabski

Piąty na liście najbardziej używanych języków świata, należy do grupy języków semickich. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim (abdżad) i czytany jest od prawej do lewej strony. Jego powstanie datuje się na VII wiek, kiedy to powstawał islam i imperium muzułmańskie. Językiem urzędowym jest między innymi w Algierii, Bahrajnie, Egipcie, Iraku, Izraelu, Katarze, Maroko, Tunezji czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Według danych z 2018 roku:

 • Liczba osób, dla których jest rodzimym językiem: 290 milionów
 • Liczba osób mówiących, dla których nie jest rodzimym językiem: 132 miliony
 • Łączna liczba osób mówiących: 422 miliony
 1. Język hiszpański

Należy do rodziny romańskiej indoeuropejskich i dzieli się na kilkanaście rodzimych języków. Współczesne słownictwo i zasady gramatyczno-ortograficzne zaczerpnięte zostały ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Status urzędowego ma chociażby w Argentynie, Chile, Ekwadorze, Meksyku, Peru, Urugwaju, Paragwaju, Wenezueli czy Panamie.

Według danych z 2018 roku:

 • Liczba osób, dla których jest rodzimym językiem: 436 milionów
 • Liczba osób mówiących, dla których nie jest rodzimym językiem: 91 milionów
 • Łączna liczba osób mówiących: 527 milionów
 1. Język hindustani (połączenie hindi i urdu)

Potoczny język należący do grupy języków indoirańskich, używany przez mieszkańców północnej części Indii i okolic Dekanu, czyli wyżyny w środkowej i południowej części Półwyspu Indyjskiego. Wykształcił się w pierwszej połowie XIII wieku. Jako jedyny wśród pięciu najbardziej używanych języków świata jest połączeniem dwóch różnych: hindi, zapisywanego indyjskim alfabetem dewanagari oraz urdu, który spisywany jest za pomocą pisma arabskiego.

Według danych z 2018 roku:

 • Liczba osób, dla których jest rodzimym językiem: 329 milionów
 • Liczba osób mówiących, dla których nie jest rodzimym językiem: 215 milionów
 • Łączna liczba osób mówiących: 544 miliony
 1. Język angielski

Teoretycznie najbardziej używany język świata z uwagi na wpływ, jaki wywiera. Gdyby zestawienie uznawało osoby, które posługują się nim jako swoją trzecią lub czwartą mową, zdecydowanie byłby liderem. Mimo to, angielski nieprzerwanie od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o globalne wykorzystywanie. Wywodzi się z zachodniej grupy języków germańskich i jako urzędowy przyjęty jest w wielu krajach, praktycznie ze wszystkich kontynentów.

Według danych z 2018 roku:

 • Liczba osób, dla których jest rodzimym językiem: 371 milionów
 • Liczba osób mówiących, dla których nie jest rodzimym językiem: 611 milionów
 • Łączna liczba osób mówiących: 983 miliony
 1. Język chiński mandaryński

Globalny lider wśród najbardziej używanych języków świata, przewodzący całej stawce w wielu poprzednich zestawieniach Linguistic Society of America. Tak naprawdę jest to grupa wielu innych języków, składających się na tak zwane języki mandaryńskie. Jako urzędowy przyjęty został między innymi w Chinach, Hongkongu, Singapurze, Makau czy Tajwanie. W poszczególnych krajach przyjmuje różne nazwy (putonghua – Chiny, guoyu – na Tajwanie, huayu – w Singapurze).

Według danych z 2018 roku:

 • Liczba osób, dla których jest rodzimym językiem: 897 milionów
 • Liczba osób mówiących, dla których nie jest rodzimym językiem: 193 miliony
 • Łączna liczba osób mówiących: 1,09 miliarda
Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]