Najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego

Edukacja

Nauka języka niemieckiego to proces, który wymaga od uczniów systematyczności oraz trochę determinacji. Język niemiecki jest popularnym językiem. Sporo osób decyduje się na przyswajanie niemiecczyzny. Powody są różne, zależą od celu jaki przyświeca nauce. Niektórzy pragną podjąć pracę za zachodnią granicą lub jako tłumacz, inni mają tam rodzinę i znajomych. Niemcy stały się też celem turystycznym, coraz więcej wycieczek do germańskich landów, znajduje się w ofercie biur podróży.

Edukacja języka niemieckiego, bardzo często wiąże się z zaopatrzeniem w podręczniki, które mają za zadanie ułatwić przyswajanie wiedzy. Warto dobrze zastanowić się nad zakupem książki, która spełni oczekiwania i znacząco usprawni naukę niemieckiego. Publikacji, które maja za zadanie nauczać, jest wiele. Podręcznik tematyczny musi być po prostu rzetelny i zachęcający do realizacji materiałów w nim zawartych.

Jakie są najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego? Co charakteryzuje dobry podręcznik? Czy książka wystarczy, aby nauczyć się niemieckiego? Język niemiecki jest specyficzny, ale warto go poznać. Władanie językami obcymi może stać się zaletą, której nikt nie jest w stanie odebrać.

Charakterystyka języka niemieckiego

Język niemiecki (niem. deutsche Sprache) należy do grupy zachodniej rodziny języków germańskich. Standardowy język niemiecki opiera się na biblii Martina Lutra, opartej na języku mówionym z Górnej Saksonii oraz Turyngii. Języki niemieckie miały wpływ na powstawanie innych, nowych języków. Przykładem może być jidysz, który ukształtował się w średniowieczu.

Raport „Deutsch als Fremdsprache weltweit. Datenerhebung 2015″ wskazuje, że w roku 2015 na całym świecie języka niemieckiego jako obcego uczyło się około 15,4 miliona osób. Na poziomie studiów wyższych – 1,3 miliona osób, a wśród krajów – Polska z liczba 2,28 miliona.

30 liter – tyle liczy alfabet niemiecki, opart na łacinie. Poza literami klasycznymi (26 sztuk), zawiera 4 przegłosy:  ä, ö, ü oraz ß. Rzeczowniki w niemieckim zapisuje się wielką literą. Ich odmiana nie jest bogata, więc używa się rodzajników. Czasowniki mają bogatszą odmianę przez osoby, liczby, czasy i strony. Formy czasowników niemieckich nie rozróżniają natomiast rodzaju gramatycznego.

Przeczytaj koniecznie: Problemy związane z organizacja pracy tłumacza

Jakie cechy mają najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego?

Dobra książka do nauki gramatyki języka niemieckiego to trudny wybór. Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem propozycji, co wcale nie ułatwia sprawy. Przystępując do nauki, musimy zaopatrzyć się w podręcznik, który da nam pewne źródło wiedzy o języku niemieckim. Poniżej kilka cech, którymi charakteryzują się najlepsze podręczniki do nauki niemieckiego:

  • forma graficzna – książka powinna zawierać nie tylko ciąg liter. Nie zachęca do nauki widok książki złożonej jedynie z tekstu. Współczesne podręczniki korzystają z bogatej zawartości. Poza tekstem, odnaleźć można liczne obrazki, wykresy, tabele czy diagramy. Umiejętne wplecenie materiałów pozasłownych pozytywnie oddziałuje na proces nauki. Książka jest po prostu milsza dla oka, więc staje się interesująca. Podręcznik do niemieckiego, który przedstawia zagadnienia w formie tabel czy wykresów, lepiej stymuluje mózg i jego zdolności zapamiętywania. Poza wyraźną i czytelną czcionką, pogrubienia, podkreślenia, wyróżnienia np. kolorem – pomagają nowej wiedzy zapadać w pamięć.
  • zawarte przykłady – podanie konkretnych wzorów, które pokazują jak wykorzystać nową wiedzę, to bardzo przydatna funkcja książki do nauki niemieckiego. Osoba, która poznała nowy temat, może zrozumieć jak i kiedy zastosować wiedzę. Autor podręcznika, któremu nie umknęły przykłady, zachęca do dalszej nauki poprzez wskazanie zastosowania języka niemieckiego w życiu codziennym. Przykłady mogą mieć formę krótkiego komiksu z dialogami lub opowiadania, które oparte jest na materiale zawartym w danym rozdziale. Przykłady ułatwiają naukę gramatyki niemieckiej, gdyż pobudzają wyobraźnię i udowadniają, że podręcznik uczy niemieckiego tak, by można się porozumiewać. A komunikacja to główna funkcja językowa.
  • merytoryka – profesjonalna wiedza to konieczność. Warto zwrócić uwagę na kompetencje autora, którego nazwisko nosi książka do nauki gramatyki języka niemieckiego. Być może autor posiada stopień naukowy, który gwarantuje poprawność merytoryczną. Najlepsze książki do nauki języka niemieckiego są często akredytowane przez instytucje, których prestiż i renoma daje zapewnienie o bezbłędności. Język jest żywy, ewoluuje i zmienia się wraz z trendami społecznymi oraz naleciałościami innych języków. Podręcznik do nauki gramatyki języka niemieckiego musi być aktualny, aby nie przekazywać archaicznej wiedzy. Reforma w 1998 roku, którą przeszedł język niemiecki, powinna być uwzględniona w każdej dobrej publikacji traktującej o języki niemieckim. Wtedy m.in., więcej niemieckich wyrażeń uzyskało rozdzielną pisownię, a słowa obcego pochodzenia – zniemczono. Podręcznik, który nie uwzględnia tych zmian, uczy po prostu błędnej gramatyki.
  • język dostosowany do ucznia – podręcznik powinien „mówić” językiem odbiorcy. Najważniejsze, aby poziom języka niemieckiego, dostosowany był do stopnia zaawansowania użytkownika. Skomplikowana terminologia nie zachęca do nauki początkujących osób. I analogicznie, zbyt proste słownictwo nie pogłębi wiedzy wśród bardziej zaawansowanych uczniów. Dodatkowo warto dobrać język do mentalności ucznia. Innym podejściem cechować się będzie książka do nauki gramatyki języka niemieckiego dla dzieci, innym ta przeznaczona dla dorosłych. Podobnie wszelkie formy graficzne należy dobierać pod kątem wieku czy dojrzałości psychiki odbiorcy.

Sprawdź: Jak nauczyć się mówić po niemiecku?

Najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego – czy sam podręcznik wystarczy?

Nauka języka niemieckiego to proces wymagający zaangażowania i pozytywnego podejścia. Czy sam podręcznik wystarczy, aby przyswoić wiedzę i utrzymać chęć oraz zapał do nauki? A co z rezultatami? Czy wiedza nabyta z książki pozwoli na swobodną komunikację po niemiecku? Prawdopodobnie nie. A to dlatego, że mózg lubi być stymulowany różnymi bodźcami. Nie bez przyczyny istnieją testy, które mają określać style poznawcze osób. Profesor Czesław Nosal wyróżnia trzy style przyswajania wiedzy: wzrokowiec, słuchowiec i kinestetyk.

Jak same nazwy wskazują, atrybutem wzrokowca jest przyswajanie poprzez widzenie. Dla niego czytanie, formy graficzne, wykresy itp. to podstawa do prawidłowej nauki. Książki powinny zaspokoić większość zapotrzebowania mózgu do wchłaniania wiedzy z języka niemieckiego. Słuchowiec – lubi słyszeć i poprzez słuch kodować nowy materiał. Kinestetyk uczy się poprzez działanie – łatwiej przyswaja to, co mógł wykonać osobiście. Ciekawe jest to, że nie istnieje osoba, która może przypisać sobie stricte jeden styl przyswajania. Jedynie styl może bardziej lub mniej dominować w procesie nauki. Dlatego najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego, uzupełniać powinny materiały pomocnicze, które zaspokoją wszelkie obszary wspomagające naukę:

  • nagrania – płyta cd, dvd lub dostęp do materiałów audiowizualnych na współpracującej platformie. Właśnie taką pomoc zapewniają książki Agnieszki Drummer. Lektorka, wykładowczyni i autorka bestsellerowych podręczników do nauki gramatyki języka niemieckiego. Uczniowie cenią sobie możliwość słuchania dialogów, które dają pogląd na wymowę i akcent w języku niemieckim. Przeczytanie, a późniejsze odsłuchanie treści z podręcznika, uzupełnia wiedzę i przyspiesza praktyczne zastosowanie jej.
  • testy – najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego dają możliwość zweryfikowania postępów. Test może być wykonywany po każdym rozdziale, uwidoczni braki lub upewni, że nauka przynosi zamierzone skutki. Nowoczesne podręczniki, zintegrowane są ze stronami internetowymi wydawnictw. Dzięki temu, wiele sprawdzianów odbywa się online. Użytkownik na bieżąco wie o swoim poziomie zaawansowania i w łatwy sposób może przechowywać zapis, po który sięgnie w razie potrzeby.
  • fiszki – metoda, która usprawnia słownictwo. Fiszka potrafi zdziałać cuda. Wiele podręczników do nauki języka niemieckiego, zawiera zestaw do nauki w postaci tych poręcznych kart. Wersja kieszonkowa może towarzyszyć poza domem i umożliwiać naukę zawsze i wszędzie.
  • słownik – nieodzowny nie tylko dla osób rozpoczynających przygodę z językiem niemieckim. Słownik to kompendium wiedzy i podręczny towarzysz niejednego ucznia. Także bardziej zaawansowani użytkownicy niemieckiego chętnie zabierają słowniki w podróż. Mały słowniczek zmieści się do każdej walizki i cierpliwie czeka na moment, w którym sięga po niego osoba poszukująca szybkiej informacji.
  • nauka online – kurs języka niemieckiego online może świetnie uzupełnić wiedzę podręcznikową. Współczesne wydawnictwa, wraz ze sprzedana książką do nauki gramatyki języka niemieckiego, udostępniają kursy na swoich platformach internetowych.

Nauka języka niemieckiego może okazać się wspaniałą przygodą, która doprowadzi do znajomości nowego języka. Warto zaopatrzyć się w najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego, aby łatwiej i przyjemniej przyswajać wiedzę i osiągać zamierzone rezultaty.

Warto przeczytać: Jak zostać tłumaczem Netflixa?

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]