Nowoczesne technologie w nauce języków obcych

Edukacja

 

Dziś nauka języków obcych nie może obejść się bez nowoczesnych technologii. System edukacji stawia przed uczniami coraz wyższe cele. Jednym z nich jest umiejętność radzenia sobie z nowoczesną technologią. Jak wykorzystać nowoczesne technologie do nauki języków obcych? Czy nauczanie dziś pozwala w efektywne wykorzystanie nowoczesnych zdobyczy technologicznych?

Edukacja musi więc przystosować się do zmieniających się warunków. Nie może funkcjonować w oderwaniu od rzeczywistości. Nie może też działać bez współczesnej technologii. Tym bardziej, że dorasta cyfrowe pokolenie, dla którego nowoczesne technologie są oczywiste. Oto jak możemy wykorzystać nowoczesne technologie w nauce języków obcych.

Nowoczesne technologie – blended learning

W dzisiejszych czasach nikt chyba nie wyobraża sobie nauki tradycyjnej. Dziś, gdy internet dostępny jest niemal wszędzie, warto wykorzystać jego potencjał. A korzystanie z nowych technologii doskonale sprawdza się podczas nauki języków obcych. Oferta nauczania języków obcych tradycyjnymi metodami jest dziś mało efektywna. Dlatego najlepiej jest połączyć w procesie dydaktycznym obie te formy nauczania. Tradycyjną i nowoczesną.

Blended learning to nowoczesna metoda nauczania. Doskonale sprawdza się podczas kursów języków obcych. Opiera się na łączeniu różnych strategii edukacyjnych. Np. połączenie platformy e-learningu z nauką bezpośrednią. To praca z programem multimedialnym online przy wsparciu nauczyciela językowego. Komputer stymuluje naukę, a nauczyciele języków nadzorują proces nauki.

Nowe technologie w nauczaniu języków – e-learning

Internet w edukacji może być wykorzystany na wiele sposobów. Może być tylko źródłem informacji albo podstawowym narzędziem do nauki języka angielskiego. Bo wykorzystanie go nie musi jedyni polegać na surfowaniu po internecie. To także źródło zdobycia wiedzy i umiejętności. Nauka przez e-learning ma wiele zalet. To nieograniczony dostęp do kursów czy możliwość wyboru tempa i metody nauki. Pracę tu nadzoruje tutor online. To on kontroluje logowanie do systemu, czas poświęcony na naukę i monitoruje postępy w nauce.

Do nauki online wykorzystywany jest komunikator Skype. To doskonałe uzupełnienie słownictwa i nauka gramatyki. Dzięki niemu możemy wykorzystać innowacyjny proces nauczania, np. interaktywne gry. To bardzo efektywna metoda nauki.

Technologie w nauczaniu języków obcych – TIK

Czym jest tajemniczy TIK? To pojęcie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Na czym polega TIK? To połączenie technologii informacyjnej z technologią komunikacyjną. Najczęściej do tego wykorzystywane są m.in smartfony czy tablety. Nowoczesne smartfony to doskonałe narzędzia do nauki. Mają wiele przydatnych funkcji. Można na tym urządzeniu zainstalować aplikacje do mobilnej nauki języków obcych. Dzięki temu możemy uczyć się języków obcych niemal wszędzie. I o każdej porze. A młodzi ludzie najchętniej uczą się języków obcych przez zabawę.

Aplikacje mobilne pozwalają nam uczyć się języka obcego bez żadnego wysiłku. Nie musimy mieć przy sobie podręczników ani notatek. Na dodatek taka forma nauki jest multisensoryczna. Oznacza to, że działa na wiele zmysłów. Jednocześnie widzimy zapis słowa, słyszymy brzmienie i widzimy obrazek ilustrujący słówko. W aplikacjach znajdziemy też gry językowe i ćwiczenia utrwalające. Dzięki nowym technologiom możemy do tego celu wykorzystywać portal społecznościowy, muzykę czy film. Bo nauka połączona z zabawą przynosi świetne efekty.

Nowoczesne technologie – słownik elektroniczny

Chcąc nauczyć się nowego języka nie sposób pominąć słowników. Są bardzo przydatne w nauce różnych języków. Dziś mało kto korzysta ze słowników papierowych. Są ciężkie i nieporęczne. Dużo czasu zajmuje aby odnaleźć w nim jedno słówko. Słowniki online mają też inne zalety. Przede wszystkim są stale uaktualnianie. Treści są też ilustrowane współczesnymi przykładami. Oprócz zapisu słowa można poznać jego zapis i odsłuchać wymowę. Podczas korzystania z dobrych słowników online mamy pewność, że wykorzystujemy nową terminologię. Ich dużym atutem jest tez atrakcyjna szata graficzna. Dzięki nim możemy też nauczyć się rozwiązywać problemy językowe. Bez względu na to czy uczymy się języka angielskiego czy języka niemieckiego. Bogactwo słownictwa oraz różnorodność języków daje słownikom online ogromną przewagę nad ich wersją papierową. W każdej chwili możemy do takiego słownika zajrzeć i sprawdzić znaczenie słówka. Są bardzo pomocne podczas lekcji języka. Nie tracimy bowiem czasu.

Portale społecznościowe to też nowe technologie

Uczysz się języka obcego? Jedną z metod nauki jest śledzenie portali społecznościowych i blogów. Blog to rodzaj strony internetowej. Prowadzona jest w formie dziennika. Znajdź więc blog w języku, którego się uczysz. I zaglądaj tam regularnie. W ten sposób nie tylko podszkolisz znajomość języka obcego. Ale też zdobędziesz wiedzę o tematyce, której blog dotyczy. Nie tylko osoby prywatne prowadzą blog. Poświęcone są określonej tematyce. Są doskonałą metodą na zapamiętywanie słownictwa. Portale społecznościowe to również świetny sposób na doskonalenie umiejętności językowych. Dołączaj nie tylko do polskojęzycznych grup, ale i zagranicznych. Dzięki temu też możesz nauczyć się języka.

Podcasty

To forma internetowej publikacji. Najczęściej są to treści w postaci dźwiękowej lub filmu. Można je automatycznie subskrybować. Jak? Przy użyciu nowoczesnej technologii RSS. Jest wiele takich serwisów. Można je odtwarzać na dowolnym komputerze z dostępem do internetu. Są nieocenionym narzędziem na zajęciach językowych. Nagrania są bowiem prezentowane w oryginalnej wersji językowej.

Nowe technologie a tradycyjna metodyka

W dobie komputerów i internetu nie sposób obejść się bez nowoczesnych technologii. Ważne jednak aby były one umiejętnie wykorzystane. Czy nowe technologie zmienią szkołę? Jak najbardziej. Ale trzeba wiedzieć, że samo ich zastosowanie nie jest żadną innowacją. Tak naprawdę z pomocą komputerów i internetu można prowadzić tradycyjne lekcje. Aby wykorzystać potencjał nowych technologii trzeba odejść od tradycyjnych metod nauczania. Umiejętne wykorzystanie ich możliwości wymaga nowej metodyki nauki. Nowe technologie w starych metodach nie wnoszą bowiem nic nowego.

Wykorzystanie technologii w szkole wymaga zaangażowania uczniów. Oni nie mogą być jedynie biernymi słuchaczami wykładu. Powinni być traktowani jako aktywni twórcy. Największą siłą technologii jest to, że uczniowie muszą samodzielnie wyszukiwać informacji. Nie wykonują zadań automatycznie, a aktywnie angażują się w lekcję.

W nowoczesnych technologiach tkwi ogromny potencjał. A umiejętne wykorzystanie nowych technologii to przyszłość nauczania. Bo one wymagają o wiele więcej niż tylko znajomości języka obcego. Dzięki nim dziś nie trzeba wkuwać słówek. Ani zapamiętywać reguł gramatycznych. Jednak, żeby naprawdę te nowe możliwości technologiczne zostały umiejętnie wykorzystane, musi zmienić się mentalność. Przede wszystkim twórców programów edukacyjnych. I samych nauczycieli. Mądry nauczyciel potrafi wykorzystać potencjał nowoczesnych technologii w nauce języków obcych. Bo bez nich nie ma ma nowoczesnej szkoły. Takiej, na miarę pokolenia cyfrowego. Z nauką języków obcych w szkole jest naprawdę kiepsko. Dlatego warto to zmienić już dziś.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]