Programy do tłumaczenia filmów
Rozrywka audiowizualna już od dawna jest jedna z najchętniej wybieranych form do spędzania wolnego czasu. Dzięki internetowi można mieć dostęp do setek filmów i seriali, które co chwilę trafiają do oferty widzów. Wiele platform internetowych ma w swoim menu sporo ciekawych pozycji. Miłośnicy filmów i seriali na całym świecie, chętnie korzystają z możliwości jakie daje internet. Polskojęzyczne produkcje nie stanowią żadnego problemu w rozumieniu treści filmu. Inaczej jest w przypadku zagranicznych tytułów. Jeśli dystrybutor nie zaopatrzył filmu bądź serialu w napisy polskojęzyczne lub nie zatrudnił lektora, który odczytuje treść, trzeba sobie radzić inaczej. Wiele osób wybiera programy do tłumaczenia filmów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego oprogramowania? Czy programy do tłumaczenia filmów są łatwo dostępne?
Programy do tłumaczenia filmów – na co zwrócić uwagę?
Aby móc oglądać na bieżąco wszystkie nowe produkcje filmowe zagraniczne, potrzebny jest przekład treści zawartej w filmach i serialach. Programy do tłumaczenia filmów to świetne narzędzia, które pozwolą na oddanie się przyjemności z kina w domowym zaciszu. Zdarza się, że film posiada napisy, ale nie w polskiej wersji językowej. Wtedy warto znaleźć program do tłumaczenia filmów.
Ważne, aby oprogramowanie było pobrane z pewnego źródła, aby uniknąć uszkodzenia swojego sprzętu. Nieznane strony lub podejrzanie wyglądające opisy to sygnał, że lepiej zrezygnować z korzystania z danego programu. Czytając opinie innych, można dowiedzieć się więcej o danym translatorze filmów niż podczas pobierania przypadkowych software’ów.
Tłumaczenia napisów do filmów to nie jest łatwa sprawa. Jest kilka wytycznych, które należy przestrzegać. Program do tłumaczenia filmów powinien dać gwarancję, że jego silnik pozwala na bezbłędny przekład. Dobrze dopracowany translator nie tworzy kalki językowej, ale umiejętnie przekłada zdania tak, aby miały one sens. Warto sprawdzić czy wersja polskojęzyczna została solidnie poddana korekcie. Czasem zdarza się, że dany program świetnie tłumaczy z np. angielskiego na niemiecki, ale z angielskiego na polski radzi sobie bardzo przeciętnie.
Programy do tłumaczenia filmów powinny posiadać funkcję konwersji napisów, aby idealnie dopasować je do oczekiwań widza. Oznacza to, że widz otrzyma tekst sformatowany, prawidłowo podzielony, niezbyt długi w każdej linijce. To bardzo usprawnia odczyt i pomaga skupić się na kontekście obrazu, a nie na staraniu się, aby zrozumieć treść. Synchronizacja to kolejna kwestia na którą warto zwrócić uwagę. Treść wyświetlana w odpowiednim momencie to klucz do perfekcyjnego rozumienia przekładu.
Programy do automatycznego tłumaczenia napisów muszą być łatwe w obsłudze, kompatybilne z formatami, którymi dysponuje widz i intuicyjne w użytkowaniu. Film ma sprawić przyjemność, dlatego irytujące programy do tłumaczenia filmów, które wymagają zaawansowanej wiedzy informatycznej, raczej nikomu się nie spodobają.
Możliwość wprowadzania korekt to ciekawa opcja dla bardzie wymagających użytkowników. Oglądając film, czasem można natrafić na błędy, złą interpunkcję czy błędne rozdzielenia lub łączenia napisów. Program do tłumaczenia filmów, który pozwala na ingerencję użytkownika jest o wiele lepiej odbierany niż ten bez tej dodatkowej funkcji.
Ciekawy artykuł: Czym są tłumaczenia szeptane?
Programy do tłumaczenia filmów – tworzenie napisów
Bardziej ambitni miłośnicy filmów mogą samodzielnie tworzyć napisy w różnych wersjach językowych. Istnieją programy do tłumaczenia filmów, które pozwalają użytkownikowi na samodzielny przekład. Jest to opcja dla osób, które perfekcyjnie znają język obcy i lubią podejmować się wyzwań ze specjalistycznym oprogramowaniem.
Warto ściągnąć listy dialogowe, gdyż one znacznie ułatwią przekład. Tłumaczenie filmów ze słuchu jest trudniejsze i często zajmuje więcej czasu. Gotowa lista dialogowa gwarantuje, że treść jest dobrze uwidoczniona, minimalizuje się ryzyko omyłkowego zrozumienia treści.
Program do tłumaczenia filmów Subtitle Edit to bardzo popularne narzędzie do sprawnego opracowywania napisów filmowych. Jego rozbudowane funkcje wspomagają uzyskanie idealnych tłumaczeń do filmów. Tłumaczenia dialogów są precyzyjniejsze, a tekst dobrze sformatowany i dopasowany do akcji na ekranie. Program obsługuje większość formatów obrazu oraz jest bardzo intuicyjny.
Samodzielne tłumaczenie może być wspierane przez znany Google Translate. Od niedawna możliwe jest tłumaczenie poprzez kamerę. Tekst jest śledzony przez obiektyw i tłumaczony przez Google. Użytkownik kontroluj czy wszystko jest należycie przekładane. Może wprowadzać zmiany, korekty i formatować tekst. Google translate zdecydowanie upraszcza proces tłumaczenia filmów.
Warto przeczytać: Czy język szwedzki jest trudny?
Programy do tłumaczenia filmów – darmowe i płatne
Internet oferuje darmowe oraz płatne programy do tłumaczenia filmów. Trzeba dobrze przeanalizować czy warto dopłacać za narzędzie, które ma wspomóc proces przekładu. Bardzo często okazuje się, że darmowe programy do tłumaczenia filmów są wystarczające dla przeciętnego użytkownika. A nawet oferują funkcje, które wykraczają poza podstawowe potrzeby.
Google tłumacz jest tego świetnym przykładem. To translator, który jest na prawdę dobrze opracowany i gwarantuje wysoką jakość przekładu. Niestety nie posiada opcji edytowania tekstu tak, aby można go było bez poprawek wkleić w obraz filmowy. Wtedy można skorzystać z innych programów edytorskich lub pokusić się o płatne programy do tłumaczenia filmów. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że każdy dostawca oprogramowania pozwala na rozpowszechnianie treści stworzonej poprzez program. Wymagana jest wtedy dodatkowa opłata. Ale dla własnego użytkowania podstawowa licencja powinna być jak najbardziej wystarczająca.
Aby prawidłowo przetłumaczyć film, warto zagłębić się w temat odnoszący się do zasad tworzenia napisów filmowych. Z pozoru łatwa czynność, ale wymaga od tłumacza wielu zabiegów. Dbać należy nie tylko o bezbłędne tłumaczenie. Sam tekst również musi przestrzegać reguł. Ilość znaków w linijce nie powinna przekraczać 38 znaków. Długość wyświetlania napisów również ma znaczenie. Synchronizacja musi być dobrze uwzględniona względem obrazu i dialogów. Dodanie napisów to duża odpowiedzialność. Od jakości pracy tłumacza zależy czy film zostanie dobrze odebrany i nie będzie męczył widza. Czy pozwoli mu się skupić na sednie filmu, czy zmusi do męczącego odczytywania treści. Programy do tłumaczenia filmów mają za zadanie wspierać autora przekładów. Ale na pewno nie zastąpić. Finalny wynik tłumaczenia to wypadkowa zaangażowania tłumacza i zaawansowania programu. Oba te elementy wpływają na jakość tłumaczeń. Pozostawienie całości procesu programowi, może okazać się rozwiązaniem niezbyt rozsądnym. Nie zawsze maszyna zastąpi człowieka. Kontrola nad procesem tłumaczenia powinna obowiązywać zawsze, nawet w przypadku tłumaczenia filmów i seriali.
Kliknij i przeczytaj:Jaki translator najlepiej tłumaczy?
Mam na imię Mieszko i pochodzę z małej miejscowości we wschodniej Polsce. Od czterech lat mieszkam i pracuję w Lublinie, który stał się moim drugim domem. Na co dzień pracuję jako tłumacz, a moją pasją jest pisanie. Lubię sporo czytać, dzięki czemu poznałem cienką, choć bardzo wyraźną linię pomiędzy teorią i praktyka. Z przyjemnością podzielę się z Państwem moim doświadczeniem i wiedzą. Poza pracą moją drugą pasją jest sport, który uprawiam od dziecka, co sprawia, że o kondycję nie muszę się martwić.