Święta narodowe w Niemczech

Kultura

Niemcy to bardzo popularny kraj, który często staje się celem podróży zawodowych Polaków. Szukamy tam głównie pracy, ale czasem wyjeżdżamy także w celach turystycznych, np. na słynne bożonarodzeniowe jarmarki. Niezależnie od tego czy odwiedzamy Niemcy dla rozrywki czy z powodów finansowych orientacja w ilości i rozmieszczeniu dni wolnych od pracy może być przydatna i pozwoli uniknąć niepotrzebnych opóźnień czy nieporozumień.

Według danych Polskiego Urzędu Statystycznego obecnie w Niemczech przebywa aż 2 mln Polaków. To spora liczba, zwłaszcza, że zdecydowana większość przebywa tam w celach zarobkowych i tylko czasowo. Polacy, którzy wyjechali tam, lub rozważają wyjazd związany z pracą, powinni zorientować się w rozmieszczeniu świąt narodowych w Niemczech. Ustawowo takie dni są wolne od pracy, ale ze względu na specyfikę kraju, są obwarowane pewnymi ograniczeniami.

Państwo, a land- czyje prawo jest ważniejsze

Niemcy stanowią republikę federalną, czyli związek kilkunastu krajów związkowych, w dużym stopniu niezależnych od siebie nawzajem. Przekłada się to na różnice w zwyczajach, tradycjach, ale i w prawie oraz obowiązujących dniach wolnych od pracy.

W Niemczech funkcjonują dwa stopnie świąt, te obowiązujące we wszystkich landach, w jednym czasie i bez żadnych wyjątków czy uchylania się. Określane są, jako święta narodowe o zasięgu ogólnokrajowym. Występują także święta obowiązujące tylko w określonych landach, w czasie których wolne mają tylko mieszkańcy konkretnego regionu, a nie całego kraju.

Święta narodowe czy kościelne?

Niemcy nie różnią się aż tak bardzo od Polski pod względem świeckości państwa. W oficjalnym kalendarzu dni wolnych od pracy, obowiązującym wszystkich Niemców, a nie tylko tych z najbardziej katolickich landów, takich jak Bawaria, znajdziemy zarówno święta odnoszące się do wydarzeń historycznych czy istotnych z jakichś względów dla kraju, jak również święta kościelne, nawiązujące do chrześcijańskiej tradycji i korzeni Niemiec, jak np. Święta Wielkanocne czy Boże Narodzenie. Zasadniczo, to tych pierwszych, stricte narodowych świąt w Niemczech jest tylko dwa: Święto Pracy oraz Dzień Zjednoczenia Niemiec.

Święta narodowe, obowiązujące w całych Niemczech:

  • 1 stycznia- Nowy Rok (Neujahr);

  • 22 kwietnia- Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag);

  • 1 maja- Święto Pracy ( Tag der Arbeit);

  • 10 czerwca- Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego (Pfingsmontag);

  • 3 października- Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Enheit);

  • 25 grudnia- Boże Narodzenie (Weihnachtstag);

  • 26 grudnia- drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (Zweiter Weihnachtsfeiertag).

Dzień wolny od pracy związany ze świętami Wielkanocnymi podany jest w odniesieniu do 2019 r. gdyż jest to święto ruchome i nie co roku wypada w tym samym okresie.

Dzień Zjednoczenia Niemiec, najważniejsze święto w kalendarzu każdego prawdziwego Niemca

Zdecydowanie najważniejszym świętem narodowym w Niemczech jest Dzień Jedności Niemiec. Ustanowiono go na pamiątkę oficjalnego zjednoczenia Niemiec, a raczej przyłączenia do Republiki Federalnej Niemiec, Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Do wydarzenia tego doszło 3 października 1990 roku.

Początkowo rozważano przyjęcie daty 9 listopada na główne święto narodowe w Niemczech, gdyż tego dnia doszło do upadku Muru Berlińskiego. Niestety jednak 9 listopada to także niesławna i ciągle jeszcze pamiętna rocznica Nocy Kryształowej, przedwojennego pogromu żydowskiego.

Niespokojne święto- 1 maj

Wieloletnią tradycja w Niemczech jest obchodzenie dnia 1 maja poprzez organizację protestów i różnego typu pochodów. Najliczniejsze demonstracje co roku odbywają się z inicjatywy Zrzeszenia Niemieckich Związków Zawodowych, a jak większość zgromadzeń o charakterze politycznym, mają i one, bardzo często niespokojny przebieg.

Chcąc uniknąć niepotrzebnych kłopotów czy niedogodności warto 1 maja unikać centrum miast, rynków i większych zgromadzeń.

Święta narodowe w Niemczech, ważne tylko w poszczególnych landach

Badenia- Wirtenbergia:

  • 6 stycznia- Święto Trzech Króli (Heilige Drei Konige);

  • 20 czerwca- Boże Ciało (Fronleichnam);

  • 8 sierpnia- Święto Ogłoszenia Pokoju (Friedensfest);

  • 01 listopada- Święto Wszystkich Świętych (Allerheiligen).

Bawaria:

  • 30 maja- Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt).

Branderburgia:

  • 21 kwietnia- Wielkanoc;

  • 9 czerwca- Zielone Świątki (Pfingstsonntag);

  • 31 października- Święto Reformacji (Reformationstag).

Nadrenia-Palatynat:

  • 20 czerwca- Boże Ciało (Fronleichnam);

  • 01 listopada- Święto Wszystkich Świętych (Allerheiligen).

Saara

  • 20 czerwca- Boże Ciało (Fronleichnam);

  • 15 sierpnia- Wniebowzięcie NMP (Maria Himmelfahrt);

  • 01 listopada- Święto Wszystkich Świętych (Allerheiligen).

Hesja

  • 20 czerwca- Boże Ciało (Fronleichnam).

Meklemburgia-Pomorze Przednie:

  • 31 października- Święto Reformacji (Reformationstag).

Saksonia

  • 31 października- Święto Reformacji (Reformationstag);

  • 22 listopada- Dzień Pokuty i Modlitwy ( Buß und Bettag).

Saksonia Anhalt

  • 6 stycznia- Święto Trzech Króli (Heilige Drei Konige);

  • 31 października- Święto Reformacji (Reformationstag).

Turyngia

  • 31 października- Święto Reformacji (Reformationstag).

Nadrenia Północna-Westfalia:

  • 20 czerwca- Boże Ciało (Fronleichnam);

Dlaczego Polaków zaskakują niemieckie święta?

Przyjmujemy powszechnie, iż Niemcy podobnie jak Polska są krajem katolickim. Utwierdza nas w tym przekonaniu także fakt, iż główne święta katolickie takie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc są w tym kraju świętami ogólnonarodowymi. Do zderzenia z rzeczywistością dochodzi w momencie gdy orientujemy się, że są jeszcze inne święta o charakterze kościelnym, które nie pokrywają się ze świętami katolickimi, a raczej stoją z nimi w sprzeczności. Taka sytuacja jest np. 31 października kiedy to w 5 landach obchodzi się Dzień Reformacji, na pamiątkę przybicia sławnych Tez Marcina Lutra do drzwi katedry w Witenberdze, co przyjęło się uważać za symboliczny początek rozłamu w kościele i powstania kościołów protestanckich.

Innym świętem kościelnym niekatolickim, jest Dzień Pokuty i Modlitwy obchodzony 22 listopada w Saksonii.

Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Dziwne święto? Przynajmniej dla Polaków wydaje się być dziwne, ale tak naprawde poza Niemcami tego dnia świętują również Belgowie, Austriacy, Holendrzy, Hiszpanie, Francuzi, Norwegowie, Szwajcarzy, Duńczycy i Węgrzy, a więc znaczna część Europy. Kiedyś jednak i w Polsce właśnie ten dzień, był uznawany za ustawowo wolny od pracy, co wiązało się z wypływem dawnego zaboru pruskiego i austriackiego.

Jakie ograniczenia napotkamy w czasie świąt narodowych w Niemczech?

Niemcy to naród, jak mówią stereotypy bardzo zdyscyplinowany i jeśli w całym państwie obowiązuje dzień wolny od pracy, to nikt się od tego nie uchyla. Święta narodowe w Niemczech są w pełni respektowane. Bez problemu da się jednak coś zjeść, gdyż restauracje, bary i puby w większości są otwarte. Można także wyjść do kina czy teatru. Czynne będą także w dużej mierze zabytki i atrakcje turystyczne. Nie zrobimy jednak z cała pewnością zakupów spożywczych, chyba że na stacjach benzynowych.

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]