William Szekspir – ten, który odkrył naturę człowieka

Ciekawostki

Do dziś dnia porusza i bawi do łez. Odkrywa przed nami najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki udowadniając, że jak nikt inny potrafi pokazać kim jesteśmy. Pisarz, twórca i reformator teatru, którego nazwisko nie jest obce nawet tym, którzy ani z literaturą, ani ze sztuką nie są na „ty”. Ten, który powołał do życia Romea i Julię, Makbeta, Hamleta, Otella czy króla Leara. Autor 38 sztuk, 154 sonetów i wielu innych utworów z różnych gatunków. Poeta narodowy Anglii, jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej, William Szekspir.

Zależy ci na dotarciu do godnego zaufania tłumacza specjalizującego się w angielskim i kulturze związanej z tym językiem? Dotrzyj szybko do odpowiedniego profesjonalisty konsultując się z ekspertami z renomowanego biura tłumaczeń.

Jeden z największych pisarzy

W swoich sztukach wyraźnie pokazał nas jako istoty ludzkie, odkrył najgłębsze zakamarki naszej psychiki, odsłonił tajemnice i dotknął nawet najmroczniejszej części naszej duszy.

Z kolei jego poezja wywarła głęboki wpływ na język angielski. Sposób, w jaki użytkownicy angielskiego używają go dzisiaj, został ukształtowany przez słowa i wyrażenia, które ukuł właśnie Szekspir. Czasami może być trudno wypowiedzieć zdanie po angielsku, bez użycia konstrukcji, która została po raz pierwszy użyta przez tego pisarza.

Przyszedł na świat najprawdopodobniej 23 kwietnia 1564 roku w Stratford-upon-Avon. Zmarł w tym samym miejscu 23 kwietnia lub 3 maja 1616 roku. Żył krótko, odchodząc miał zaledwie 52 lata, ale jak niektórzy powiadają, nie liczy się ilość przeżytych lat, a sama jakość życia… A niewątpliwie życie Szekspira należało do płodnych, jak wcześniej wspomnieliśmy stworzył 38 sztuk i 154 sonety, nie wspominając innych utworów z innych gatunków literackich.

Wiadomo, że jego rodzice był kuzynostwem, a matka pochodziła z zamożnej i znanej rodziny. Jako chłopiec pobierał naukę łaciny, historii, literatury antycznej i retoryki, ale zapewne ze względu na kłopoty finansowe ojca, musiał przerwać edukację, do której zapewne już nigdy nie powrócił.

Jak narodził się Szekspir, twórca najpiękniejszych tekstów świata

Imał się różnych zajęć. W majątkach bogaczy pracował jako guwerner, sekretarz, a także grywał w dworskich przedstawieniach. Mając 18 lat przyszło mu zostać ojcem. Pobrał się ze starszą o osiem lat Anną Heathaway, z którą miał trójkę dzieci; córkę i dwójkę bliźniaków – jedno z nich, chłopiec, zmarł w wieku 11 lat. Właśnie w przedwczesnym odejściu syna niektórzy dopatrują się inspiracji do stworzenia Hamleta. Co więcej, okres, w którym na świecie pojawiła się parka bliźniaków jest najbardziej tajemniczy w życiu pisarza. Eksperci do dziś dnia nie potrafią powiedzieć, co się z nim działo.

W 1592 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o Szekspirze. Można było je znaleźć w broszurze Roberta Greene’a. W tamtym czasie należał do grupy aktorskiej działającej w Londynie, a zwanej Trupą Lorda Szambelana. Źródła podają, że nie tylko pisał dla nich utwory, ale zajmował się ich finansami, a także grywał niewielkie role. Był również współwłaścicielem słynnego Globe Theatre.

Nie można o nim powiedzieć, że był jednym z tych ludzi pióra, którzy przymierali z głodu. Konsekwentnie powiększał swój majątek. Kupił dom w dzielnicy Blacfriars w Londynie i posiadłość New Place w Stratford.

Po dziś dzień jego utwory uznawane są za jedne z najwybitniejszych w literaturze zachodniej. Podkreśla się także jego osobisty wkład w rozwój teatru elżbietańskiego. Był tym, który pokazał, że sztuka może zainteresować tak samo intelektualistów, jak i poszukiwaczy rozrywki. Już za życia był szanowany, ale szczyt jego popularności przypadł na wiek XIX. Romantycy określali go nawet bardem-idolem. Laureat Nagrody Nobla z 1948 roku, T.S. Eliot, podkreślał, że według niego najważniejszymi pisarzami w historii byli Dante Alighieri i właśnie William Szekspir.

Do dziś porywa, bawi i wzrusza do łez. Jego największym darem była nie tylko ponadprzeciętna umiejętność operowania językiem, ale umiejętność snucia opowieści. Pokazał człowiekowi, kim jest jako jednostka i część społeczeństwa.

Szekspir w polskich przekładach

Autorem pierwszego polskiego tłumaczenia prac Szekspira był Ignacy Połowiński. W latach 1839-1841 przełożył 10 utworów, ale nie odznaczały się wysokim poziomem, co podkreślał nawet sam Juliusz Słowacki.

W 1875 roku pojawiły się „Dzieła dramatyczne Williama Shakespeare” w przekładzie Stanisława Koźmiana, Leona Ulricha i Józefa Paszkowskiego.

Poematy i sonety tłumaczył m.in. Jan Kasprowicz. Autorką pierwszego pełnego przekładu wszystkich sonetów była poetka Maria Sułkowska.

Wśród bardziej współczesnych tłumaczy pracujących z dziełami Szekspira był Stanisław Barańczak czy Maciej Słomczyński, który był pierwszym człowiekiem na świecie, któremu udało się przetłumaczyć wszystkie utwory Williama Szekspira.

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]