Jak napisać CV po angielsku

Jak napisać cv po angielsku

Edukacja

Zwykłe CV nie jest wcale trudno napisać. Wystarczy znać zasady pisania, wzór i gotowe. W Internecie mamy dostępnych wiele dobrych wzorów, z których warto skorzystać. Jednak wszyscy, którzy marzą o pracy za granicą, powinni wiedzieć jak napisać CV po angielsku. Okazuje się, że nie jest to tak proste jak nam się wydaje. Stając przed takim wyzwanemu warto poznać zasady jego tworzenia. To będzie naprawdę przydatne, gdy marzysz o pracy w zagranicznej firmie, ale nie tylko. Dziś wielu pracodawców wymaga napisania CV po angielsku. Czym różni się ono od polskiego? Czy jest to ten sam dokument co życiorys? To jedno z wielu pytań, na które dziś postaramy się odpowiedzieć. Oto kilka słów w tej sprawie.

Kiedy trzeba napisać CV w języku angielskim?

Zanim dowiemy się jak napisać taki dokument, warto wiedzieć po co to w ogóle należy robić. Okazuje się, że nie jest to wcale pytanie banalne, a często zadawane. Otóż, każdy rekruter będzie od nas tego dokumentu wymagał. I nie ulega wątpliwości, że CV powinno być atrakcyjnie, poprawnie i rzetelnie przygotowane. Nie tylko gdy chodzi o anglojęzyczne firmy, ale także i nasze polskie. W końcu CV to pierwszy dokument, którym przedstawiamy się potencjalnemu pracodawcy. Dlatego warto o niego zadbać. Czy jednak wystarczy skorzystać w kreatora CV, których mnóstwo jest w sieci? I tak i nie. Z jednej strony możemy znaleźć tu bardzo przydatne wzory i przede wszystkim, aktualne. Jednak nie wszystkie z nich nadają się do wykorzystania, gdy zamierzamy aplikować do zagranicznej firmy. Po co w ogóle pisać CV po angielsku? I przede wszystkim, kiedy należy je napisać? Zwykle piszemy je w języku polskim. Ale jak się okazuje, to za mało, aby zdobyć wymarzoną pracę w zagranicznej firmie.

Przede wszystkim CV w języku angielskim należy napisać, gdy aplikujesz do pracy za granicą. Jeśli np. chcesz zdobyć pracę w Wielkiej Brytanii, trudno byłoby Ci ją zdobyć z polskim CV. Dlaczego? Oba te dokumenty, mimo, iż nazywają się tak samo nieco inaczej wyglądają. Mają inną formę, układ i zawartość. Kolejną sytuacją, gdy potrzebujesz angielskiego CV jest praca dla zagranicznej firmy. To coraz popularniejsze zjawisko. A tu pracodawcy potrzebują osób, które posiadają międzynarodowe umiejętności. Takie, które nie ograniczają się jedynie do Polski, a mają zasięg globalny. Ale to jeszcze nie wszystko. Taki dokument w języku angielskim na pewno będzie także potrzebne, gdy aplikujesz do pracy, której profil opiera się na angielskim. To m.in. szkoły językowe czy praca w charakterze tłumacza w zagranicznej firmie. Nic więc dziwnego, że nasz potencjalny pracodawca wymaga CV w języku angielskim. Jak powinno ono wyglądać? Czy to ten sam dokument co życiorys? Mimo, iż pojęcia te często używane są zamiennie, nie są one tożsame.

CV po angielsku czy resume?

Chcesz wiedzieć, jak napisać poprawnie CV po angielsku? Z pewnością, w końcu po to tu dziś jesteś. Zanim jednak dowiesz się, jakie zwroty powinny być w nim użyte i jaką powinno mieć formę, warto poznać czy jest to ten sam dokument co życiorys. Okazuje się, że nie. Skąd jednak możesz wiedzieć które podsumowanie zawodowe powinieneś przygotować? Przygotowanie każdego z nich to nie lada wyzwanie. Dlatego dobrze jest wiedzieć też, czy wystarczy wykorzystać wzór CV po angielsku i będzie dobrze. Jeśli nie masz pewności, przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę. Tu powinny znaleźć się wszystkie wymagania oraz który konkretnie dokument należy przesłać.

Podczas procesu rekrutacji zawsze takie informacje znajdują się w ofercie pracy. Jeśli jednak pracodawca nie zamieścił dokładnych informacji, a jedynie jako wymaganie „życiorys zawodowy„, warto sprawdzić z którego kraju pochodzi firma. W niektórych krajach bowiem resume zamiast Curriculum Vitae to standard. Jeśli już wiesz, który z nich powinien być, warto poznać między nimi różnice. Czym zatem się różnią? Co prawda zarówno CV jak i resume określane są jako życiorys zawodowy. Spełniają tę samą funkcję, jednak ich forma jest zupełnie inna. Przede wszystkim CV jest bardziej rozbudowane, a resume jest zwięzłe. O ile w pierwszym przypadku taki dokument powinien mieć co najmniej objętość 1 strony A4, o tyle resume nie powinno być dłuższe niż 1 strona A4. Dobre CV powinno mieć zachowaną odpowiednią chronologię, podczas gdy w resume nie jest to konieczne. Kolejną różnicą jest to, że w pierwszym wypadku warto zamieszczać zdjęcie, w drugim jest to niewskazane. I najważniejsza różnica to ta, gdzie posługujemy się CV, a gdzie resume. Otóż, CV to dokument przedstawiany w Europie, resume zaś w USA i Kanadzie. Jak widać, różnice są widoczne. A jak stworzyć poprawne CV po angielsku? czego w nim nie pisać, a co warto w nim wpisać?

Profesjonalne CV po angielsku – czego w nim nie pisać?

Jesteś kandydatem do pracy za granicą? A może aplikujesz do zagranicznej firmy? Zatem na pewno chcesz wiedzieć jak napisać poprawne CV po angielsku. Dlaczego tak jest to ważne, aby stworzyć je w odpowiedniej formie i treści? Przede wszystkim dlatego, że rekrutrzy zawsze na ten dokument zwracają uwagę. Jeśli będzie napisany niepoprawnie, raczej pewne jest, że zostanie odrzucony bez czytania. A szkoda by było, gdyby Twoje doświadczenie zawodowe dawało Ci szansę na lepszą pracę. Dlatego warto wiedzieć, nie tylko o tym co w nim napisać jak i to, czego lepiej nie podawać. Jeśli piszesz CV po angielsku powinieneś być podwójnie ostrożny. Z jednej strony musisz znać przydatne zwroty, których należy używać. Z drugiej zaś, warto wiedzieć czego nie pisać w tym dokumencie. To, czego powinieneś unikać w Curriculum Vitae w języku angielskim to m.in. płeć, data urodzenia i miejsce urodzenia oraz stan cywilny. Często także lepiej nie umieszczać tu zdjęcia. Dlaczego? Wynika to z przepisów dotyczących równego traktowania. Chodzi po prostu o to, aby w czasie rekrutacji pracodawca nie podejmował decyzji na podstawie wyglądu kandydata do pracy, a na bazie jego kwalifikacji. Okazuje się, że im mniej danych osobowych, tym lepiej. Zatem, skoro już wiemy czego nie umieszczać w angielskim CV, teraz pora na to co powinno się w nim znaleźć.

Jak stworzyć CV w języku angielskim?

To jedno z tych pytań, które zadaje sobie wiele osób, które marzą o pracy dla zagranicznej firmy. Jeśli chcesz być atrakcyjnym kandydatem, warto wiedzieć jak Twoje CV może pomóc Ci w zdobyciu wymarzonej pracy. Przede wszystkim warto pamiętać, że jeśli pracodawca wymaga angielskiego CV, warto napisać je zgodnie z zachodnimi standardami. Czyli jak? Czyli dobrze. Jakie są najważniejsze elementy, które powinny się w nim znaleźć? To przede wszystkim określne dane osobowe (Personal data), opis kandydata/cel zawodowy (Profile/About me/Objective). Poza tym koniecznie powinniśmy także w nim ująć doświadczenie zawodowe (Experience), wykształcenie (Education) i na pewno kluczowe umiejętności (Key skills). To najważniejsze sekcje, które powinny się znaleźć w profesjonalnym angielskim CV. Skoro już przy nich jesteśmy, warto nieco rozwinąć je, ab wiedzieć co ująć w takim CV in English.

Trudno na pewno wyobrazić sobie CV bez danych osobowych kandydata do pracy. Jednak warto ograniczyć je do minimum. Idąc więc dalej, na pewno powinno się w nim znaleźć imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu. I tak naprawdę tyle wystarczy w myśl zasady, im mniej, tym lepiej. Opisując siebie jako kandydata warto stworzyć unikalny opis własnej osoby. To właśnie tu możemy zareklamować się oraz pokazać, że znasz firmę, do której aplikujesz. Tworząc spersonalizowany cel zawodowy oczywiście warto znać stanowisko, na które kandydujemy Z pewnością zostanie to docenione. Kolejną ważną sprawą jest doświadczenie zawodowe. Tu warto wskazać konkretne firmy, w których dotąd pracowaliśmy, daty zatrudnienia oraz stanowisko, na którym pracowaliśmy. pamiętaj, że potencjalny pracodawca może to sprawdzić. Kolejną ważną sprawa jest wykształcenie. To jeden z najważniejszych elementów CV. W tej sekcji wpisujemy pełną nazwę uczelni oraz kierunek studiów, który ukończyliśmy, Studia I i II stopnia zawsze podajemy oddzielnie. I wreszcie kluczowe umiejętności. Tu wpisujemy wszystko to, co może się przydać na stanowisku, na które aplikujemy. Dobrze jest tu wpisać znajomość języków obcych i o tym, co ważne jest dla celów danego stanowiska. Z pewnością nie pisz, że lubisz gimnastykę sportową, gdy aplikujesz do branży finansowej. Owe kluczowe umiejętności powinny być ściśle związane z branżą, w której szukasz pracy.

English CV – to warto wiedzieć

Już wiemy, jak mniej więcej napisać przykładowe CV. Jednak są także pewne szczegóły, o których warto wiedzieć. Pierwsza z nich to kwestia klauzuli o danych osobowych. Zamieszczać czy nie? To zależy. Jeśli wysyłasz CV do pracodawcy w Polsce, powinieneś ją zawrzeć w stopce dokumentu. Jeśli zaś aplikujesz do firmy zagranicznej mającej siedzibę poza granicami Polski, taka klauzula nie jest wymagana. Kolejną kwestią, o której warto wiedzieć są referencje. Często pracodawcy oczekują ich od potencjalnego kandydata do pracy. Czy to oznacza, że powinny być dołączone do CV? Okazuje się, że bardzo często są one wymagane, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i USA. Jednak zawsze można wskazać w CV, że zostaną one przedstawiona na wyraźne życzenie pracodawcy (References availabe upon request). I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Często pracodawcy wymagają CV i listu motywacyjnego. Warto więc sprawdzić wcześniej, czy oprócz Twojego CV nie powinieneś także przygotować list motywacyjny. I to nawet, jeśli w ogłoszeniu o pracę nie było o nim wzmianki. Co jeszcze warto wiedzieć? Zawsze przed wysłaniem CV, sprawdź je. Nie ma nic gorszego jak literówki czy błędy. Poza tym pamiętaj, aby usunąć polskie znaki, które nie są mile widziane w CV napisanym w języku angielskim. Dzięki temu stworzysz skuteczne CV, które pomoże Ci zdobyć wymarzoną pracę.

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]