Nie wygrasz z nimi w piciu wódki
Nie uśmiechają się do nieznajomych. Z jednej strony są ludźmi pesymistycznie nastawionymi do świata, a z drugiej mają wielkie poczucie humoru. Potrafią żartować nawet, gdy w ich życiu dzieje się naprawdę źle. Są bezpośredni i szczerzy. Przyjaźń to dla nich święta rzecz. Wierzą w przeznaczenie. Bądź pewien, że nigdy nie przekroczą ścieżki czarnego kota. Oczywiście mowa o Rosjanach.
► Język rosyjski to najlepszy klucz do zrozumienia Rosjan. Nawet ci, którzy nim nie władają mogą poznać tzw. rosyjską duszę – wystarczy sięgnąć po tłumaczenie artykułów naukowych czy wybitnych dzieł literackich.
Anna Pavlovskaya w książce „Russian world: character, way of life, morale and manners” pisze o tym, że na charakter Rosjan wpłynął szereg czynników, w tym warunki geograficzne i klimatyczne, kontekst historyczny i kulturowy. Autorka publikacji sugeruje, że dominującymi cechami Rosjan jest: wielkość, surowość, miłość i prostota.
Jacy są Rosjanie?
Rosjanie to naród charakteryzujący się z jednej strony prostą, a z drugiej strony skomplikowaną duszą. Wielu wybitnych twórców literackich próbowało opisać jaka jest rosyjska natura. Samo pojęcie oraz wiążące się z nim jego pojmowanie pochodzi od Gogola, Dostojewskiego i Tołstoja.
A jacy są Rosjanie? Co można powiedzieć o ich charakterze, mentalności, typowych cechach narodowych? Oto kilka naszych spostrzeżeń:
lubią nieformalne relacje,
są otwarci,
poznasz ich po typowej dla nich bezwzględnej szczerości,
cenią przyjaźń,
są dumnymi i honorowymi ludźmi,
szanują szefa,
unikają spraw politycznych,
wykazują brak posłuszeństwa prawnego,
negatywnie odnoszą się do bogactwa i rozwijania się wyłącznie dla zysku samego w sobie,
to patrioci i tradycjonaliści.
Bajki i baśnie powiedzą ci prawdę o Rosjanach
► Najsławniejsze rosyjskie bajki i baśnie doczekały się polskich przekładów. A jeśli jesteś w posiadaniu unikalnego tekstu zawsze możesz zwrócić się o pomoc do tłumacza.
Na pewno pamiętacie te słowa polonistki wypowiedziane dawno temu na lekcji języka polskiego w szkole, że bajki mogą nam powiedzieć wiele o ludziach i ich cechach charakteru. Niezwykle prawdziwe są to słowa, kiedy myślimy o najbardziej klasycznych rosyjskich opowieściach.
Głupi Jasio /Wania Durak
Postać ta pojawia się w wielu europejskich bajkach. Natomiast niezwykle szczególne miejsce zajmuje w rosyjskim folklorze.
Wania Durak nie wygląda na nikogo nadzwyczajnego i na pierwszy rzut oka robi rzeczy głupie i niepotrzebne.
Charakterystyczne dla niego jest to, że nie pragnienie bogactwa i sławy.
Pochodzi z ubogiej rodziny i oczywiście jest najmłodszym z braci, przez co od razu zostaje skazany na tułaczkę.
Siła Głupiego Jasia tkwi w jego prostocie – jest mało inteligentny i naiwny, ale ma dobre serce. Odznacza się dużą empatią, jest ofiarny i uczynny.
Nikt nie mówi o nim poważnie i to jest jego broń. Choć większość postrzega go jako idiotę, to prawdziwy bohater. Jego współczucie i dobroć zjednuje bowiem mu wielu przyjaciół, a ci pomagają mu w trudnych momentach. Mało tego, jego dobre serce zostaje na końcu nagrodzone, dostaje rękę królewny.
A jakie są bohaterki rosyjskich bajek?
Zazwyczaj to kobiety mądre, pracowite, lojalne, ciche, delikatne i skromne.
Często ratują bohatera, udzielają mu porad i wykonują jego pracę za niego.
Bohaterka wybacza głupotę i dotrzymuje słowa do końca.
Dla niej miłość i małżeństwo są zawsze przeznaczeniem, którego nie można zmienić.
Baba-Jaga
To nadprzyrodzona istota, której wygląd zdecydowanie odpycha.
Może ona pomóc lub przeszkodzić tym, którzy ją spotykają lub szukają.
Częściej wydaje się być dobrą gosposią niż złą wiedźmą, pomaga bohaterowi.
Czego jeszcze dowiemy się o Rosjanach z bajek?
W bajkach i baśniach można spotkać wiele typowych dla Rosjan cech. Niektóre będą pozytywne, inne negatywne. Zawsze jednak trafiają w sedno i prawdziwie oddają naturę tych ludzi.
A znajdziemy tu również:
lenistwo,
wierność,
miłość do kraju,
gościnność,
brak zdrowego rozsądku,
wiarę w cuda,
negatywne spojrzenie na tzw. dorabianie się.
Mam na imię Mieszko i pochodzę z małej miejscowości we wschodniej Polsce. Od czterech lat mieszkam i pracuję w Lublinie, który stał się moim drugim domem. Na co dzień pracuję jako tłumacz, a moją pasją jest pisanie. Lubię sporo czytać, dzięki czemu poznałem cienką, choć bardzo wyraźną linię pomiędzy teorią i praktyka. Z przyjemnością podzielę się z Państwem moim doświadczeniem i wiedzą. Poza pracą moją drugą pasją jest sport, który uprawiam od dziecka, co sprawia, że o kondycję nie muszę się martwić.