Nowoczesne technologie w nauce języków obcych
Nie trzeba być fanem książek czy filmów science fiction, nie trzeba też sobie niczego wyobrażać, aby zobaczyć, że świat przechodzi ogromną metamorfozę. Te przemiany obecne są również w nauce języków obcych. Nowe technologie wkroczyły do tej sfery, jak wielu innych w Twoim życiu. A skoro już tu są, to nie zmienisz tego. Nie cofniesz czasu. Możesz za to wykorzystać je w swojej edukacji, procesie dydaktycznym i w nauce. W tym, aby ten proces był efektywny, sprawniejszy i nade wszystko doprowadził Cię tam, gdzie chcesz. Śmiało można powiedzieć, że przyszłość należy do tych, którzy szybko zrozumieją, że nie uciekną od zmian, jakie zaszły i zachodzą nie tylko w świecie edukacji, ale wszędzie dookoła nas. Interesują Cię nowoczesne technologie w nauce języków obcych? Pora się z nimi zapoznać!
Uczmy się języków
Chcesz nauczyć się nowego języka obcego? Marzysz o tym, aby w końcu biegle posługiwać się językiem angielskim? Świetnie! Ludwig Wittgenstein mawiał: „granice mojego języka są granicami mojego świata”. Frank Smith przypominał, że „jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”. Pięknie to brzmi, prawda? Mało tego! Kto chce uczyć się języków obcych i naprawdę je zgłębia, ten sprawia, że te słowa stają się rzeczywistością.
Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Dlaczego warto zgłębiać język angielski czy poszerzać umiejętności z języka niemieckiego czy chińskiego? Bo jak dowodzą naukowcy nauka języków obcych wpływa pozytywnie na nasz mózg. Stajemy się też bardziej otwarci na innych i na inność. Umiejętności językowe pomagają w pracy, edukacji, ale i w nawiązywaniu znajomości z ludźmi z różnych zakątków świata. Wbrew różnym opiniom nowoczesne technologie nie powinny zniechęcać do nauki języków obcych, a wręcz przeciwnie! Różne metody nauczania z wykorzystaniem technologii sprawią, że o wiele szybciej i efektywniej wykorzystasz czas spędzony na nauce.
Zainteresować Cię może również:
- „Problemy związane z organizacją pracy tłumacza”
- „Rodzaje tłumaczeń pisemnych”
- „Jak zostać tłumaczeń Netflixa?”
- „Jakich tekstów dotyczy tłumaczenie techniczne?”
Wirtualna rzeczywistość w nauczaniu
Interesują Cię nowe technologie w nauczaniu języków? Chcesz wykorzystać możliwości świata wirtualnego? Zrób to! Skoro niektórzy wykorzystują sieć do robienia biznesu, sprzedaży, dzielenia się wiedzą lub propagowania określonego stylu życia, dlaczego Ty nie miałbyś wykorzystać możliwości, jakie daje Ci Internet? Znajdujesz jakikolwiek sensowny powód, aby tego nie zrobić? Właśnie, nie ma takiego! Edward De Waal powiedział: „z językami wszędzie jesteś w domu”. Roger Bacon podkreślał: „znajomość języków jest bramą do wiedzy”. Żyjemy w takich czasach, a nie innych. Nie ma co chować głowy w piasek, bać się nowoczesnych technologii czy udawać, że one nie istnieją. Lepiej popróbować i znaleźć swoją metodę, swoją ścieżkę, swój sposób na naukę języków obcych.
Nowoczesne technologie w nauczaniu języków obcych
Co kryje się pod pojęciem nowoczesnych technologii w nauczaniu języków obcych? Zacznijmy od tego, że wszystko związane jest ze skrótem ICT. Co to? Są to technologie informacyjno-komunikacyjne, po angielsku znane jako Information and Communication Technologies. Znajdziesz tu wszystkie działania i urządzenia telekomunikacyjne i informatyczne, a także związane z nimi usługi oraz informacje w formie elektronicznej. Wykorzystuje ona wszystko: od komputerów osobistych, smrtfon przez telewizję, radio aż po grafikę czy nagrania audio.
- Blended learning. Czym jest i na czym polega? To łączenie kilku strategii nauczania. Na przykład, aby nauczyć się języka wykorzystuje się tradycyjne, bezpośrednie lekcje i e-learning. Oczywiście są tu potrzebni nauczyciele języków obcych, lektorzy i native speakerzy, prowadzący kursy wirtualnie i twarzą w twarz. Charakterystyczne jest dla niego to, że wykorzystuje kilka metod nauczania, aby możliwie najlepiej dopasować sposób nauki do konkretnych potrzeb ucznia. Stałą jest profesjonalny nauczyciel.
- E-learning. Inaczej e-nauka. Jest to różnego rodzaju nauczanie lub szkolenie z wykorzystaniem technologi informatycznej. Innymi słowy mówiąc, do prowadzenia zajęć i nauczania języka angielskiego czy innego języka obcego wykorzystuje się komputer, smartfon, tablet czy Internet. Jest uzupełnieniem tradycyjnych metod nauczania lub jedną z metod nauki.
- Podcasty. Wykorzystanie nowoczesnych technologii obejmuje również podcasty. To internetowa publikacja multimedialna. Może mieć formę dźwiękową lub video. Ktoś wykorzystuje je, aby każdego dnia poznać nowe słówko w angielskim, niemieckim czy chińskim. Ktoś inny stara się w ten sposób przybliżyć sobie kulturę danego języka obcego i każdego dnia wplata do procesu nauczania po jednym podcaście.
- Screencasty. Co to w ogóle jest? Czasem do poprawy znajomości języka wykorzystuje się ten rodzaj wideo. To film instruktażowy lub prezentacyjny, który tak naprawdę jest zapisem czynności czy zdarzeń wykonywanych na ekranie monitora komputera.
- Vodcasty. Wykorzystanie nowych technologii czasem przybiera postać vodcastów. A co to takiego? Jest to forma telewizji internetowej.
- Virtual learning Environment. Wśród technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych do nauki języków obcych trzeba wymienić VLE. Czym to jest? Jest to taka technika czy metodyka nauki języka obcego, która wykorzystuje w celu Twojego kształcenia wszelkie możliwe media elektroniczne. Korzysta więc na przykład z e-learningu, Internetu, wideo i podcastów czy programów multimedialnych.
- Słowniki elektroniczne.
- Blogi dotyczące nauki języków obcych.
- Interaktywne ćwiczenia i gry edukacyjne, które przez zabawę uczą języków obcych.
Czy nauka języków w czasach nowoczesnych technologii ma sens?
Po przeanalizowaniu wszystkich tych nowoczesnych technologii dostępnych w nauczaniu można postawić pytanie: czy nauka języków obcych w czasach nowych technologii ma jeszcze sens? Oczywiście, że tak! Rita Mae Brown powiedziała kiedyś: „język wyzwala ukryte moce, tak jak księżyc wyzwala pływy”. Thomas A. Edison mawiał: „gdybyśmy robili wszystkie rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić, wprawilibyśmy się w ogromne zdumienie”. Chodzi jednak o umiejętne wykorzystanie nowych technologii, komputerów i Internetu. Świat cyfrowy sprawia, że słownictwo czy nawet całe strony jakiś treści możesz zrozumieć dzięki Tłumaczowi Google. To ułatwienie, pomoc i szybka ściągawka. Ale Ty chcesz się nauczyć języków obcych po to, aby mówić, pisać i czytać w tych językach obcych.
Nie marzysz o tym, aby między Tobą a Twoim przyjacielem z innego kraju pojawił się komputer. Jasne, możliwa byłaby wtedy komunikacja, ale czy na tym polega nawiązywanie przyjaźni i rozmowa? Oczywiście, że nie. Twój rozwój jest ważny na każdej płaszczyźnie, także tej. Każda godzina zainwestowana w to, aby stać się bieglejszym we władaniu języka, pewnego dnia przyniesie owoc. Wszelkie statystyki pokazują wyraźnie, że osoby posługujące się językami obcymi mają lepszy start w życie, dostają lepszą pracę i zarabiają więcej. Możesz powiedzieć, że to uogólnienie. Masz do tego prawo. Ale kiedy zastanowisz się nad tym mocniej, zrozumiesz, o co nam chodzi.
Warto wykorzystywać nowe technologie w trakcie lekcji języka obcego. Nie trzeba odrzucać możliwości, jakie daje komputer z dostępem do Internetu. Czasem warto otworzyć jakiś blog czy skorzystać z kursu e-learningowego, aby podgonić zagadnienie z gramatyki czy być bardziej metodycznym. Wszystko to są nowe możliwości. A z możliwości się korzysta i wykorzystuje się je, aby szybciej dojść tam, gdzie chcesz. Niech więc nowoczesne technologie będą czymś w rodzaju lepszego paliwa, które sprawi, że sprawnie dotrzesz tam, gdzie chcesz. Nie ograniczaj się więc do tradycyjnych metod nauki. Spróbuj wszystko, co się da. Znajdź metodę najlepszą dla siebie. Powodzenia w nauce języków obcych!
Mam na imię Mieszko i pochodzę z małej miejscowości we wschodniej Polsce. Od czterech lat mieszkam i pracuję w Lublinie, który stał się moim drugim domem. Na co dzień pracuję jako tłumacz, a moją pasją jest pisanie. Lubię sporo czytać, dzięki czemu poznałem cienką, choć bardzo wyraźną linię pomiędzy teorią i praktyka. Z przyjemnością podzielę się z Państwem moim doświadczeniem i wiedzą. Poza pracą moją drugą pasją jest sport, który uprawiam od dziecka, co sprawia, że o kondycję nie muszę się martwić.