Jak nauczyć się mówić po niemiecku
Marzeniem chyba każdej osoby uczącej się języka obcego jest płynne mówienie w tym języku. Czy uczysz się języka angielskiego czy niemieckiego, dla każdego z nas płynne mówienie w nim stanowi cel edukacji. Niektórzy uważają, że mówienie po niemiecku jest zdecydowanie trudniejsze niż po angielsku. Z pewnością jest w tym stwierdzeniu ziarnko prawdy. Specyfika języka niemieckiego powoduje, że pomimo wielu lekcji w tym języku, nadal nie czujemy się pewnie mówiąc w nim.
Jak nauczyć się mówić po niemiecku? Czy to trudna sztuka? Okazuje się, że bardzo wiele zależy od naszej motywacji. Uczysz się języka niemieckiego? Opanowałeś już większość słownictwa i gramatyki? To fantastycznie! Jeśli jednak wymowa niemiecka sprawia Ci kłopot, poznaj najlepsze metody nauki mówienia po niemiecku. Uczyć się języka trzeba systematycznie i z planem. Dzięki tym prostym zasadom szybko nauczysz się mówić płynnie po niemiecku. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci nauczyć się mówić po niemiecku. Sprawdź czy któreś z nich już stosujesz. Jeśli jeszcze nie, zacznij, a zobaczysz jak szybko zaczniesz mówić po niemiecku.
Jak nauczyć się mówić po niemiecku – pierwsze kroki
Podczas nauki niemieckiego największą barierą, którą musimy pokonać w mówieniu jesteśmy my sami. Łatwiej jest nam przyswajać słówko niż je wymówić, czyż nie? Podczas nauki niemieckiego wielu osobom mówienie w tym języku sprawia największą trudność. Nie zasady gramatyczne, nie słownictwo, a właśnie mówienie. Dlaczego tak jest? Czy można nauczyć się szybko mówić po niemiecku? Jak najbardziej. Warto jednak przełamać nasze wewnętrzne opory i zacząć po prostu…mówić. To pierwszy i zarazem najtrudniejszy krok podczas nauki języka niemieckiego.
Zwykle nauka języka niemieckiego odbywa się w kilku etapach. Na początku poznajemy słownictwo, zasady gramatyczne. Jeśli opanujemy je tak, że zaczynamy rozumieć rozmowy po niemiecku to dobry znak. Kolejnym krokiem jest zacząć mówić po niemiecku. Jednak wielu z nas nie potrafi przełamać się. Dlaczego? Boimy się popełnić błąd językowy? A może nie jesteśmy pewni swoich osiągnięć w tym języku?
Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć się mówić po niemiecku, musisz po prostu zacząć mówić po niemiecku. Proste, prawda?
Sama znajomość języka nie wystarczy – jak nauczyć się mówić po niemiecku?
Osoby rozpoczynające dopiero kurs niemieckiego często stoją przed dylematem. Mówić po niemiecku czy nie? Ale jak zacząć mówić w tym języku mając mały zasób słów? Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest tworzenie wypowiedzi krótkich. Początkujących w nauce niemieckiego zwykle paraliżuje strach przed odezwaniem się związany z ubogim słownictwem. Ale i na to jest rada.
Nie próbuj na siłę tworzyć rozbudowanych zdań. Posługuj się tymi, które już znasz. Słownictwo wzbogacisz kontynuując naukę. Najważniejsze jest zacząć mówić po niemiecku. Jak nauczyć się mówić po niemiecku, gdy wstyd przed wpadką odbiera Ci głos? Pamiętaj, że każdy kto uczył się niemieckiego kiedyś był w podobnej co Ty sytuacji. Jeśli przełamiesz strach, szybciej nauczysz się mówić po niemiecku.
Warto przeczytać: Tłumaczenia na niemiecki – jakie słowa są nadużywane?
Czy można nauczyć się mówić po niemiecku bez znajomości gramatyki?
Okazuje się, że tak. Wystarczy spojrzeć na dzieci. Czy taki kilkuletni maluch uczy się języka obcego przez wkuwanie regułek gramatycznych? A może dzieci mają jakiś wyjątkowy dar, że są w stanie nauczyć się języka błyskawicznie. Nie. Dzieci po prostu uczą się spontanicznie. Powtarzając słowa i zapamiętując kontekst sytuacyjny. I my, dorośli również w ten sposób możemy nauczyć się niemieckiego.
Tymczasem najczęstszy schemat na kursach języka niemieckiego w szkole to nauka alfabetu, czytania, pisania, słuchania, gramatyki, a na końcu dopiero mówienia. Zwykle jest tak, że na ten najważniejszy element komunikacji, którym jest mówienie po prostu brakuje czasu. A tak naprawdę, aby znać dobrze niemiecki, trzeba ćwiczyć mówienie po niemiecku. Innej drogi aby szybko nauczyć się mówić w tym języku nie ma. Dlatego tak wiele osób boi się zacząć mówić po niemiecku. Bo nie ma praktyki i swobody wysławiania się. A nie da się inaczej nauczyć mówić po niemiecku, jak ćwicząc.
Tymczasem istnieją sprawdzone metody nauki mówienia po niemiecku. I to bez gruntownej znajomości gramatyki możesz szybko nauczyć się języka! Wystarczy zacząć uczyć się według pewnej reguły. Polega ona na uczeniu się całych, poprawnie skonstruowanych zdań i zwrotów. Jeśli je opanujesz, zrobisz ogromne postępy w nauce niemieckiego. Nie tylko szybko zaczniesz w tym język mówić. Zaczniesz też szybciej rozumieć to, co mówisz. Wybierz te wyrażenia, które są najczęściej używane w niemieckim. Opanuj 1000 najpopularniejszych niemieckich zwrotów i do dzieła! Nie wybieraj jednak przypadkowych wyrażeń, a te, których używa się najczęściej. Zobaczysz, że zaczniesz mówić w języku niemieckim szybciej niż myślisz. A co z gramatyką? Jeśli nauczysz się poprawnych gramatycznie zdań, nauczysz się też i gramatyki.
Jak nauczyć się mówić po niemiecku? Poznaj najlepsze metody nauki!
Wszyscy wiemy, że trening czyni mistrza. Nie masz czasu na ćwiczenia grupowe? Poznaj najlepsze sposoby nauki mówienia po niemiecku. Możesz z powodzeniem wykorzystać je w domowym zaciszu albo w drodze do pracy. Są proste, intuicyjne i sprawdzone.
Nie masz z nim rozmawiać po niemiecku? Mów do siebie! Pobierz kurs niemieckiego online i ćwicz wymowę z niemieckim lektorem. To doskonały sposób, aby zacząć rozmawiać po niemiecku. Dobre lekcje niemieckiego proponują do ćwiczeń najczęściej używane niemieckie zwroty. Dzięki nim zbudujesz tysiące poprawnych zdań po niemiecku i przełamiesz wstyd przez mówieniem.
Inną świetną metodą aby nauczyć się mówić po niemiecku są ćwiczenia domowe, według własnego planu. Jak powinien wyglądać taki trening mówienia po niemiecku? Oto kilka wskazówek.
Znajdź w internecie dobre kanały do nauki niemieckiego. Wybierz filmiki z interesującej Cię dziedziny i ćwicz. Ważne jednak, aby nie wybierać zbyt długiego materiału. Na początek najlepszy będzie filmik, który nie trwa dłużej niż 15 minut. Przy dłuższym możesz się szybko zmęczyć. I zniechęcić. Odtwarzaj ten film codziennie i staraj się powtarzać usłyszane zwroty. Zobaczysz, że po tygodniu będziesz nie tylko większość materiału rozumiał, ale i umiał powtórzyć go na głos.
Mów do siebie. To kolejna świetna metoda nauki mówienia po niemiecku. Uczyć się niemieckiego można przecież wszędzie. Nie tylko na kursie stacjonarnym, ale też i w domu. Dlatego jeśli nie czujesz się na siłach aby uszczęśliwiać swoim niemieckim bliskich, zacznij sobie opowiadać krótkie historie w tym języku. Ważne, abyś rozbił to na głos. Wtedy będziesz umiał wyłapać fragmenty, nad którymi musisz jeszcze popracować.
Nagrywaj też swoje monologi po niemiecku. Po zakończeniu wypowiedzi, odtwórz ją i sprawdź czy sam siebie rozumiesz. Dzięki temu szybko poznasz swoje mocne i słabsze strony w mówieniu po niemiecku.
Mów do psa, kota czy kwiatka. To także świetny sposób ćwiczeń wymowy niemieckiej. Opowiedz pupilowi jak Ci minął dzień albo co dziś będziesz robić. Możesz mówić na każdy temat. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Zwierzak z pewnością z zainteresowaniem wysłucha, co masz mu do powiedzenia po niemiecku. I nie będzie oceniał poprawności wypowiedzi.
Poszukaj znajomych. Świetnym sposobem na naukę mówienia po niemiecku jest znalezienie znajomych, którzy znają niemiecki. Poszukaj ich np. w internecie. Z pewnością jest wiele osób, które mają podobny co Ty problem.
A może zapisz się do niemieckiej grupy dyskusyjnej? Tam z pewnością znajdziesz niejednego partnera do rozmów po niemiecku. I przede wszystkim nie obawiaj się, że będziesz oceniany. Nie tylko Ty chcesz nauczyć się mówić po niemiecku. Oni również.
Jeśli chcemy się nauczyć mówić płynnie po niemiecku, mamy mnóstwo ku temu możliwości. Którą z metod wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Ważne, aby wybrać tę, która sprawa przyjemność i jest najbardziej efektywna. Zacząć rozmawiać po niemiecku można naprawdę szybko. A jeśli już przełamiesz pierwsze skrępowanie, nauczysz się mówić po niemiecku szybciej niż sądzisz.
Może Cię także zainteresować:
- Historia tłumaczeń ustnych
- Problemy związane z organizacją pracy tłumacza
- Jak zostać tłumaczem Netflixa?
Mam na imię Mieszko i pochodzę z małej miejscowości we wschodniej Polsce. Od czterech lat mieszkam i pracuję w Lublinie, który stał się moim drugim domem. Na co dzień pracuję jako tłumacz, a moją pasją jest pisanie. Lubię sporo czytać, dzięki czemu poznałem cienką, choć bardzo wyraźną linię pomiędzy teorią i praktyka. Z przyjemnością podzielę się z Państwem moim doświadczeniem i wiedzą. Poza pracą moją drugą pasją jest sport, który uprawiam od dziecka, co sprawia, że o kondycję nie muszę się martwić.