Angielskie odpowiedniki polskich imion
Jakie jest Twoje ulubione imię? Masz takie? A może szukasz angielskich odpowiedników polskich imion…? Joseph Conrad napisał: „imię – to rzecz piękna, kiedy do niego przyłącza się zasługa, a bez tego jest tylko znakiem, który rozróżnia jednego człowieka od drugiego”. Z kolei Lucy Maud Montgomery stwierdziła kiedyś, że „trzeba żyć tak, aby upiększyć swe imię, nawet jeśli poprzednio nie brzmiało pięknie. Niech każdy, kto myśli o nas wyobraża sobie nasze zalety, które mu przysłonią brzydotę imienia”. Imiona są wszędzie, ale w zależności od kraju i kultury, której dotyczą mogą przybierać odmienne formy i brzmienia. W każdym przypadku wiążą się z konkretną osobą. Niektórzy mówią nawet, że mówią można z nich powiedzieć wiele o człowieku. Czy tak jest? W tej sprawie są różne punkty widzenia.
Angielskie odpowiedniki polskich imion
Aleksander Puszkin napisał – „Cóż tobie imię moje powie? Umrze jak smutny poszum fali, Co plunie w brzeg i zmilknie w dali, jak nocą głuchą dźwięk w dąbrowie”. To piękne słowa wielkiego poety. Na pewno choć raz w życiu miałeś tak, że słysząc czyjeś imię pomyślałeś sobie, co ono mówi o drugiej osobie. Skoro omawiamy dziś angielskie odpowiedniki polskich imion wypadałoby kilka z nich podać, prawda? Angielskie imiona męskie to na przykład Jake, Jack, Harry, George, James, William, Connor. Z kolei angielskie imiona żeńskie to między innymi Aurora, Barbara, Caroline, Emma, Ivy, Harper.
Chcesz poznać kilka przykładów angielskich odpowiedników polskich imion? Oto one!
- Alexander, Alex czy Alec to w języku polskim – Aleksander.
- Andrew lub Andy to polski Andrzej.
- David to dobrze nam znany Dawid.
- Jacob, Jakob, James lub Jake w języku polskim znany jest jako Jakub.
- Christopher, Christoph czy Chris to oczywiście Krzysztof.
- Sophie lub Sophia to piękne polskie imię Zofia.
- Angielska Ursula to polska Urszula.
- Forma imienia Nina w obu językach wygląda dokładnie tak samo.
- Patricia, Patty czy Trish w Polsce znana jest jako Patrycja.
- Miley (jak Miley Cyrus) w języku polskim brzmi Milena.
- Angielskie imię Martha w polskim to Marta.
Artykuły, które polecamy dla Ciebie:
- „Strategie i procedury tłumaczeniowe”
- „Jak zostać tłumaczem literackim?”
- „Jak tłumaczyć strony internetowe?”
- „Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia?”
- „Jak tłumaczyć bibliografię?”
Popularne angielskie imiona
Leonardo da Vinci dawno powiedział: „zostawiajmy po sobie dobre imię i trwałą pamięć wśród śmiertelnych, aby życie nasze nie przeszło nadaremnie”. Miley (Cyrus), Harry (Potter), David (Beckham), Stephen (King), Abraham (Lincoln) czy Elizabeth (Tylor) to postacie, których imiona i nazwiska znane są w Polsce i na całym świecie. W tym momencie wypada więc pomówić o popularnych angielskich imionach. Które imiona angielskie mogą poszczycić się tym, że są bardziej popularne niż inne? Jakie imię dla dziecka króluje w 2020 roku? Niekoniecznie przytoczymy tu wszystkie imiona, które pojawiają się na pierwszych stronach magazynów plotkarskich czy w prasie międzynarodowej, ale spróbujemy pokazać Wam kto cieszy się tu sławą. Gotowi?
- Według statystyk Social Security i ich rankingu „Top Names over the last 100 years” najbardziej popularnym angielskim imieniem żeńskim jest Mary! Zaś najpopularniejszym imieniem męskim jest James! Wśród żeńskich i męskich imion, które znalazły się w czołówce trzeba jeszcze wymienić takie imiona jak: Patricia, Jennifer oraz John i Robert.
- W gronie najpopularniejszych angielskich imion dla chłopców znajdują się także: Michael, William, David, Richard, Joseph, Thomas i Charles.
- Najbardziej popularne imiona w języku angielskim wśród dziewczynek to również: Linda, Elizabeth, Barbara, Susan, Jessica, Sarah i Karen.
- Wieść niesie, że najbardziej popularne imiona żeńskie i męskie w 2020 roku to Milo i Luna.
- Obecnie cieszącymi się największą popularnością imiona w Wielkiej Brytanii są między innymi: Amelia, Olivia, Isla, Emily i Poppy, a także Oliver, Jack, Harry, Jacob i Charlie. Dane te pochodzą z Office for National Statistics.
Imiona w różnych językach
Jak brzmi Twoje imię w różnych językach? Sprawdzałeś to kiedyś? Jeśli nie, być może dziś jest ku temu dobra okazja. Weźmy na warsztat na przykład Adama. Jest to imię pochodzenia semickiego. W hebrajskim oznacza ono „czerwony” lub „rolnik” czy „że człowiek, z ziemi powstały, do ziemi wróci”. Co ciekawe, w językach ałtajskich znaczy ono – „człowiek”. W sumeryjskim był to „mój ojciec”. Akadyjskie znaczenie tego imienia to z kolei „zbudowany” lub „zrodzony”. Adam w arabskim to „łączyć się”. Jak więc widzisz jedno imię, wiele znaczeń. Do tego wiele wariantów. W języku angielskim to Adam, ale już w albańskim Adami. W hiszpańskim to Adán, a w tureckim Âdem. Patrząc na te wszystkie formy imienia nie da się uciec od stwierdzenia, że w wielu językach wygląda ono podobnie.
Jeżeli masz wśród swoich znajomych osoby pochodzące z różnych krajów i kultur na pewno zdajesz sobie sprawę, że imiona mogą być naprawdę różne, czasem trudne do wymówienia, a nawet takie, których powtórzenie wydaje Ci się niemożliwe. Są jednak i te, których pisownia i wymowa podobna jest do ich polskich odpowiedników. W każdej sytuacji związane są z konkretnym człowiekiem. Dobrze więc mieć świadomość jak poprawnie wymówić imię przyjaciela z Indii, Brazylii, Australii czy z Chin. Dlaczego? To nie tylko ukłon w stronę drugiego człowieka, ale i wyraz szacunku.
Po co nam angielskie imiona?
Uczysz się angielskiego? Marzysz o tym, aby pewnego dnia posługiwać się mową Szekspira jak polskim? W takim razie powinieneś poznać angielskie imiona. Zresztą jak typowo angielskie nazwiska, nazwy miejscowości, miejsc geograficznych czy dań i dziesiątek, setek i tysięcy innych rzeczy. Dlaczego? Po to, aby pewnego dnia mówić jak native speaker tego języka obcego. Nie uda Ci się to bez zgłębienia tego wszystkiego, co jest angielskie. Wyobraź sobie, że ktoś z innego kraju przyjeżdża do Polski. Mówi, że zna Twój język ojczysty. Idziecie na miasto – spacerujecie, przysiadacie na kawę i obiad, potem idziecie do kina. Po wspólnym dniu masz przemyślenie, że znajomy ma ogromne problemy z polskimi nazwami. Myli imiona żeńskie z męskimi. Zupełnie nie zna polskich odpowiednich nazw geograficznych. Ba! Zamiast Warszawa mówi Warsaw. Jak to wygląda? Jakby nie patrzeć na pewno w duchu uśmiechniesz się do siebie i stwierdzisz, że Twojemu przyjacielowi daleko do biegłości. Podobnie ma się sprawa z Twoim angielskim. Poznając imiona typowe, na czasie, znanych postaci historycznych czy liderów będzie Ci o wiele łatwiej poruszać się po przestrzeni tego języka. Mało tego, rozmawiając z osobami anglojęzycznymi pokażesz, że naprawdę znasz ich język i ten Ci nie jest taki obcy, jakby mogło się wydawać.
Mam na imię Mieszko i pochodzę z małej miejscowości we wschodniej Polsce. Od czterech lat mieszkam i pracuję w Lublinie, który stał się moim drugim domem. Na co dzień pracuję jako tłumacz, a moją pasją jest pisanie. Lubię sporo czytać, dzięki czemu poznałem cienką, choć bardzo wyraźną linię pomiędzy teorią i praktyka. Z przyjemnością podzielę się z Państwem moim doświadczeniem i wiedzą. Poza pracą moją drugą pasją jest sport, który uprawiam od dziecka, co sprawia, że o kondycję nie muszę się martwić.